Na sastanku krajem maja Radne grupe za praćenje realizacije sporazuma Vlade Republike Srpske i granskih sindikata istaknuto je da, na osnovu ekonomskih parametara, nema prostora za povećanje plata, ali je predloženo da se ova radna grupa ponovo sastane u četvrtom kvartalu, kada bude bila puno jasnija slika u vezi sa ostvarenjima budžeta Republike.
Zapisnik sa tog sastanka prenosi u cijelosti:
Z A P I S N I K
Sa sastanka radne grupe za praćenje realizacije sporazuma Vlade Republike Srpske i granskih sindikata održanog dana 26.5.2023. godine u prostorijama Ministarstva uprave i lokalne samouprave sa početkom u 11.00 časova
Prisutni:
1) Mikan Davidović - Ministarstvo uprave i lokalne samouprave,
2) Dalibor Tomaš - Kabinet predsjednika Vlade Republike Srpske,
3) Jelena Popović - Ministarstvo finansija,
4) Branka Milivojac - Ministarstvo prosvjete i kulture,
5) Željana Jovičić - Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo,
6) Brankica Arežina - Ministarstvo pravde,
7) Anica Jondić - Sindikat radnika unutrašnjih poslova Republike Srpske,
8) Božo Marić - Sindikat uprave Republike Srpske,
9) Mirko Šerbedžija - Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske,
10) Todor Šegrt - Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti,
11) Dragan Gnjatić - Sindikat obrazovanja, nauke i kulture.
Prisutne je pozdravio Mikan Davidović i na samom početku utvrdio prisustvo članova radne grupe na sastanku. Posebno je istakao da je značajno što su prisutni predstavnik Ministarstava finansija Jelena Popović i predstavnik Kabineta premijera Dalibor Tomaš.
Na sastanku nisu prisutni Aleksandar Panić - Ministarstvo unutrašnjih poslova, Milojko Grujačić - Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, Jovica Mišić - Strukovni sindikat doktora medicine Republike Srpske i Siniša Petrović - Sindikat pravosuđa Republike Srpske.
Dalje se obratio Božo Marić koji je rekao da je stav sindikata da treba da se ispoštuje sporazum između Vlade Republike Srpske i sindikata, i da treba da dođe do povećanja plata zaposlenih u javnoj upravi u drugom kvartalu 2023. godine, a takođe i ostalima koji primaju platu iz Budžeta Republike Srpske. Rekao je da je svjestan inostranog duga sa kojim se suočava Republika, te da nisu za to da se ugrozi funkcionisanje budžeta, iz tog razloga nude konkretna rješenja kako da se obezbijede sredstva za povećanje plata.
Anica Jondić je rekla da predstavnici sindikata nisu ovdje kako bi se raspravljalo da li treba povećavati plate budžetskim korisnicima, jer je to obaveza koji prizilazi iz sporazuma, već samo da se raspravlja o visini povećanja plata. Ona je iznijela stav sindikata da povećanje treba da bude u visini iznosa toplog obroka (koji iznosi na mjesečnom nivou oko 200 KM) i jedne dvanaestine regresa, a koji treba da bude prosječna bruto plata za prethodnu godinu. Jedan od zahtjeva sindikata je da povećanje plata bude od majske plate.
Mirko Šerbedžija je iznio stav da se rad ove radne grupe na može rastezati u nedogled i da Vlada treba da iznese konkretan stav po ovom pitanju s obzirom na to da su ispred sindikata jasni sa zahtjevima.
Dragan Gnjatić kao predstavnik Sindikat obrazovanja, nauke i kulture rekao je da ovdje diskutuje u skladu sa stavovima sidikata koji su dogovoreni na sjednicama. Podržava ostale kolege ispred drugih sindikata i njihove zahtjeve. Ponovio je zahtjeve sa prošlog sastanka da su zaposleni u ovoj oblasti diskriminisani po pitanju platnih koeficijenata u odnosu na zaposlene u ostalim oblastima, a pogotovo koji rade sa visokom stručnom spremom, gdje je razlika u plati između 250 i 300 KM. Smatra da se ova nepravda što prije treba ispraviti.
Todor Šegrt je rekao da je Zakonom o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva propisano da zaposleni imaju pravo na naknadu za topli obrok, zimnicu, ogrev i regres. Takođe je rekao da po Zakonu o radu radnik ima pravo na regres za korišćenje godišnjeg odmora.
Dalibor Tomaš je na početku obraćanja naglasio da sve što će iznijeti u svom izlaganju je njegov lični stav kao člana ove radne grupe, a ne zvaničan stav Vlade.
Istakao je da je tačkom 4. Sporazuma Vlade Republike Srpske i granskih sindikata, kao i tačkom 2. Rješenja o imenovanju Radne grupe za praćenje realizacije Sporazuma Vlade Republike Srpske i granskih sindikata, definisano da će Radna grupa u drugom kvartalu 2023. godine izvršiti: (1) analizu Budžeta, (2) analizu plata zaposlenih u javnom sektoru Republike Srpske i (3) analizu rasta cijena, i u skladu sa rezultatima te analize, predloži usklađivanje rasta plata zaposlenih u javnom sektoru sa: (1) rastom prihoda u Budžetu i (2) rastom cijena.
S tim u vezi, kao prvi zadatak, potrebno je izvršiti analizu Budžeta Republike, odnosno rasta prihoda, kako bi provjerili da li uopšte postoje uslovi za povećanje plata zaposlenih u javnom sektoru. Analiza rasta plata zaposlenih u javnom sektoru i analiza rasta cijena bi bio tek drugi zadatak, kojim bi predložili koliko bi povećanje trebalo biti, pod uslovom da analiza Budžeta pokaže da uopšte postoje uslovi za takav prijedlog.
On je iznio parametre vezano za ostvarenje Budžeta Republike za period 1. januar-30. aprila 2023. godine. Rekao je da je planirani budžetski deficit za 2023. godinu iznosi 261,2 mil. KM, te da je neto zaduživanje Republike u 2023. godini 187,4 mil. KM. Dalje je iznio podatke da je u prva četiri mjeseca ostvareno oko 25 odsto planiranih zaduženja. U istom periodu prihodi od indirektnih poreza iznose 80 odsto od planiranih. Trenutna procjena ostvarenja Indirektnih poreza u Budžetu Republike za 2023. godinu, koju je izradilo Ministarstvo finansija pokazuje da će ostvarenje Indirektnih poreza biti manje za 95-100 mil. KM u odnosu na planirane Budžetom Republike za 2023. godinu.
Prenio je i preporuke MMF-a da fiskalnu politiku treba učiniti manje ekspanzivnom, kako bi se smanjili inflatorni pritisci, suzbijanjem tekuće potrošnje. On smatra, s obzirom na navedene brojke, da je situacija jasna, i njegov je stav da trenuto nema prostora za povećanje plata. Predlaže da ova radna grupa sada pripremi informaciju za Vladu, a da ponovo pristupi zadatku koji je definisan tačkom 4. Sporazuma i tačkom 2. Rješenja ponovo u četvrtom kvartalu 2023. godine, kada budemo imali puno jasniju sliku u vezi ostvarenja Budžeta Republike za prva tri kvartala 2023. godine.
Božo Marić je poslije izlaganja Tomaša rekao da oni nude konkretno rješenje po pitanju obezbjeđenja sredstava za povećanje plata, a to je uvođenje najniže poreske osnovice za svaku granu djelatnosti. Na taj način bi se suzbila siva zona, te bi se stvorila dodatna sredstva u budžetu. Predlaže da Vlada pripremi zakon o najnižim poreskim osnovicama za svaku granu djelatnosti. Ovakvih zakonskih rješenja imamo i u drugim zemljama. On kaže da imamo situaciju da u pojedinim branšama veliki broj radnika prijavljeno na minimalac, odosno prima najnižu propisanu platu koja je oko 700 KM, a u praksi dobijaju znatno više.
Jelena Popović je rekla da se DOB izrađuje krajem juna, i da ćemo tada imati finansijske podatke za cijelu Republiku Srpsku. U Budžetu za 2023. godinu je bilo planirano povećanje plata od pet odsto, ali sadašnje stanje je takvo da imamo pad prihoda i rast rashoda. Takođe je rekla da u Ministarstvu finansija razmatraju ideju oko uvođenja najnižih osnovica za pojedine djelatnosti, da su na tu temu već održali sastanke i da su spremni i dalje da rade na tome. Dalje je iznijela da u ovoj godini Republika Srpska treba da vrati 1,1 milijardu duga, što prestavlja veliki pritisak na budžet. Još je dodala kada se raspravlja o povećanju plata na republičkom nivou treba imati u vidu i plate zaposlenih u lokalnoj samoupravi.
Mikan Davidović je naglasio da se treba držati mandata radne grupe. Podržao je prijedlog Dalibora Tomaša da radna grupa spremi Informacija za Vladu, sa čime su se složili svi prisutni. Rekao je da u Informaciji treba da se kaže da su do sada realizovane prve tri tačke Sporazuma i da je Radna grupa saglasna da se realizuje i preostala četvrta tačka.
ZAKLjUČAK
Pripremiti Informaciju za Vladu Republike Srpske na način da će se objedinti stavovi članova Radne grupe koje će oni u pisanoj formi dostaviti zapisničaru, a sadržaj i prijedlog zaključaka će naknadno usaglasiti članovi Radne grupe. Sastanak završen u 14 časova.