Закон о обиљежавању Дана жалости

За кршење Дана жалости у Српској казне и до 3.000 КМ

  • 01.07.2025. 16:20

Пред посланицима Народне скупштине наћи ће се Закон о обиљежавању Дана жалости којим ће се уредити обиљежавања дана жалости, као и обавезе и казне за правна и физичка лица која су обухваћена овим законом.

Дан жалости се обиљежава спуштањем заставе на пола копља, одавањем поште минутом ћутања, медијским информисањем и сјећањем, обиљежавањем дана жалости у васпитно-образовним установама, у установама културе, на спортским манифестацијама и забраном извођења или емитовања народне и забавне музике, односно програма забавног карактера.

Чланом 12 је предвиђено да за вријеме дана жалости правним лицима која се баве угоститељством, туристичком и сличном дјелатношћу забрањује емитовање народне и забавне музике, односно одржавање програма забавног карактера на јавним мјестима.

"Када орган надлежан за надзор над спровођењем овог закона утврди да се органи и организације из члана 1. овог закона не придржавају утврђених обавеза у обиљежавању дана жалости, наложиће отклањање уочених недостатака и покренуће прекршајни поступак", предвиђено је чланом 15.

За лица која прекрше члан 12. овог закона предвиђена је казна од 800 до 3.000 КМ. У оквиру овог члана, физичка лица која намјерно повриједе обавезу обиљежавања дана жалост санкционисаће се новчаном казном од 30 до 150 КМ.

Спуштање заставе на пола копља

Члан 6.

Органи и организације, као и друга правна лица која истичу заставу, дужна су да у вријеме дана жалости заставу Републике Српске спусте на пола јарбола, односно на пола копља, уз одговарајуће освјетљење ноћу.

Одавање поште минутом ћутања

Члан 7.

Послодавци су дужни да на дан жалости омогуће запосленима да у исто вријеме, минутом ћутања, одају пошту настрадалим људима у несрећи због које је дан жалости проглашен.

Медијско информисање и сјећање

Члан 8.

(1) Радиодифузне организације за информисање јавности на територији Републике Српске, дужне су да у својим програмима, укључујући и емисије намијењене иностранству, на дан проглашења дана жалости:

1) емитују одлуку о проглашењу дана жалости и о програму његовог обиљежавања коју доноси надлежни орган Републике Српске или тијело које он одреди,

2) обавијесте јавност о скуповима сјећања које поводом дана жалости организују надлежни органи Републике Српске или тијела која она одреде,

3) умјесто хумористичких, забавних, фолклорних и других емисија са забавном и народном музиком, емитују музику и емисије прикладне дану жалости,

4) ускладе детаљну програмску шему у вријеме дана жалости.

(2) Новинско-издавачке организације које издају дневне новине дужне су да на дан жалости своје листове одштампају у црно-бијелој техници, наводећи на првој страни одлуку о проглашењу дана жалости.

Обиљежавање дана жалости у васпитно-образовним установама

Члан 9.

У васпитно-образовним установама дан жалости обиљежава се минутом ћутања на првом часу наставе, а програм наставе музичког образовања прилагођава се дану жалости.

Обиљежавање дана жалости у установама културе

Члан 10.

Установе културе (музеји, позоришта, архиви, биоскопи, центри за културу и остале установе, као и субјекти који реализују културно-умјетничке програме) обавезне су да своје програме прилагоде дану жалости.

Обиљежавање дана жалости на спортским манифестацијама

Члан 11.

(1) Дан жалости у спортским халама, на стадионима и игралиштима обиљежава се спуштањем на пола јарбола или на пола копља заставе Републике Српске и застава спортских клубова, а ако је ријеч о спортским сусретима међународног значаја онда и спуштањем застава међународних спортских организација на пола јарбола или на пола копља.

(2) Прије почетка спортске манифестације, судија звиждуком пиштаљке означава почетак и завршетак одавања поште минутом ћутања и прикладних порука којима се одаје пошта настрадалим у несрећи због које је проглашен дан жалости.

(3) Играчи, резервни играчи, тренери, судије и сви остали учесници спортске манифестације, као и присутни гледаоци (осим лица са проблемима у покретљивости), дужни су да при одавању поште минутом ћутања устану и да достојанствено обиљеже одавање поште настрадалима у несрећи.

Забрана извођења или емитовања народне и забавне музике, односно програма забавног карактера

Члан 12.

За вријеме дана жалости правним лицима која се баве угоститељском, туристичком и сличном дјелатношћу забрањено је емитовање народне и забавне музике, односно одржавање програма забавног карактера на јавним мјестима.

Проглашење дана жалости од јединица локалне самоуправе

Члан 13.

(1) Јединице локалне самоуправе могу прогласити дан жалости на својој територији поводом неког трагичног догађаја од локалног значаја.

(2) Одлуком о проглашењу дана жалости могу се према овом закону прописати обавезе за органе, организације и службе чији су оснивачи јединице локалне самоуправе.

Надзор над примјеном закона

Члан 14.

Надзор над спровођењем овог закона врши:

1) министарство надлежно за област унутрашњих послова, кад је ријеч о органима и организацијама, јавним установама и јавним предузећима чији је оснивач Република, органима јединица локалне самоуправе, као и другим правним и физичким лицима, изузев чл. 8, 9. и 10. овог закона,

2) министарство надлежно за област културе, кад је ријеч о правним лицима из члана 10. овог закона,

3) министарство надлежно за област саобраћаја и веза, за субјекте из члана 8. овог закона,

4) министарство надлежно за област просвјете, кад је ријеч о правним лицима из члана 9. овог закона.


Пратите нас и путем Вибера

Тагови: