Pred poslanicima Narodne skupštine naći će se Zakon o obilježavanju Dana žalosti kojim će se urediti obilježavanja dana žalosti, kao i obaveze i kazne za pravna i fizička lica koja su obuhvaćena ovim zakonom.
Dan žalosti se obilježava spuštanjem zastave na pola koplja, odavanjem pošte minutom ćutanja, medijskim informisanjem i sjećanjem, obilježavanjem dana žalosti u vaspitno-obrazovnim ustanovama, u ustanovama kulture, na sportskim manifestacijama i zabranom izvođenja ili emitovanja narodne i zabavne muzike, odnosno programa zabavnog karaktera.
Članom 12 je predviđeno da za vrijeme dana žalosti pravnim licima koja se bave ugostiteljstvom, turističkom i sličnom djelatnošću zabranjuje emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mjestima.
"Kada organ nadležan za nadzor nad sprovođenjem ovog zakona utvrdi da se organi i organizacije iz člana 1. ovog zakona ne pridržavaju utvrđenih obaveza u obilježavanju dana žalosti, naložiće otklanjanje uočenih nedostataka i pokrenuće prekršajni postupak", predviđeno je članom 15.
Za lica koja prekrše član 12. ovog zakona predviđena je kazna od 800 do 3.000 KM. U okviru ovog člana, fizička lica koja namjerno povrijede obavezu obilježavanja dana žalost sankcionisaće se novčanom kaznom od 30 do 150 KM.
Spuštanje zastave na pola koplja
Član 6.
Organi i organizacije, kao i druga pravna lica koja ističu zastavu, dužna su da u vrijeme dana žalosti zastavu Republike Srpske spuste na pola jarbola, odnosno na pola koplja, uz odgovarajuće osvjetljenje noću.
Odavanje pošte minutom ćutanja
Član 7.
Poslodavci su dužni da na dan žalosti omoguće zaposlenima da u isto vrijeme, minutom ćutanja, odaju poštu nastradalim ljudima u nesreći zbog koje je dan žalosti proglašen.
Medijsko informisanje i sjećanje
Član 8.
(1) Radiodifuzne organizacije za informisanje javnosti na teritoriji Republike Srpske, dužne su da u svojim programima, uključujući i emisije namijenjene inostranstvu, na dan proglašenja dana žalosti:
1) emituju odluku o proglašenju dana žalosti i o programu njegovog obilježavanja koju donosi nadležni organ Republike Srpske ili tijelo koje on odredi,
2) obavijeste javnost o skupovima sjećanja koje povodom dana žalosti organizuju nadležni organi Republike Srpske ili tijela koja ona odrede,
3) umjesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih emisija sa zabavnom i narodnom muzikom, emituju muziku i emisije prikladne danu žalosti,
4) usklade detaljnu programsku šemu u vrijeme dana žalosti.
(2) Novinsko-izdavačke organizacije koje izdaju dnevne novine dužne su da na dan žalosti svoje listove odštampaju u crno-bijeloj tehnici, navodeći na prvoj strani odluku o proglašenju dana žalosti.
Obilježavanje dana žalosti u vaspitno-obrazovnim ustanovama
Član 9.
U vaspitno-obrazovnim ustanovama dan žalosti obilježava se minutom ćutanja na prvom času nastave, a program nastave muzičkog obrazovanja prilagođava se danu žalosti.
Obilježavanje dana žalosti u ustanovama kulture
Član 10.
Ustanove kulture (muzeji, pozorišta, arhivi, bioskopi, centri za kulturu i ostale ustanove, kao i subjekti koji realizuju kulturno-umjetničke programe) obavezne su da svoje programe prilagode danu žalosti.
Obilježavanje dana žalosti na sportskim manifestacijama
Član 11.
(1) Dan žalosti u sportskim halama, na stadionima i igralištima obilježava se spuštanjem na pola jarbola ili na pola koplja zastave Republike Srpske i zastava sportskih klubova, a ako je riječ o sportskim susretima međunarodnog značaja onda i spuštanjem zastava međunarodnih sportskih organizacija na pola jarbola ili na pola koplja.
(2) Prije početka sportske manifestacije, sudija zviždukom pištaljke označava početak i završetak odavanja pošte minutom ćutanja i prikladnih poruka kojima se odaje pošta nastradalim u nesreći zbog koje je proglašen dan žalosti.
(3) Igrači, rezervni igrači, treneri, sudije i svi ostali učesnici sportske manifestacije, kao i prisutni gledaoci (osim lica sa problemima u pokretljivosti), dužni su da pri odavanju pošte minutom ćutanja ustanu i da dostojanstveno obilježe odavanje pošte nastradalima u nesreći.
Zabrana izvođenja ili emitovanja narodne i zabavne muzike, odnosno programa zabavnog karaktera
Član 12.
Za vrijeme dana žalosti pravnim licima koja se bave ugostiteljskom, turističkom i sličnom djelatnošću zabranjeno je emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mjestima.
Proglašenje dana žalosti od jedinica lokalne samouprave
Član 13.
(1) Jedinice lokalne samouprave mogu proglasiti dan žalosti na svojoj teritoriji povodom nekog tragičnog događaja od lokalnog značaja.
(2) Odlukom o proglašenju dana žalosti mogu se prema ovom zakonu propisati obaveze za organe, organizacije i službe čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave.
Nadzor nad primjenom zakona
Član 14.
Nadzor nad sprovođenjem ovog zakona vrši:
1) ministarstvo nadležno za oblast unutrašnjih poslova, kad je riječ o organima i organizacijama, javnim ustanovama i javnim preduzećima čiji je osnivač Republika, organima jedinica lokalne samouprave, kao i drugim pravnim i fizičkim licima, izuzev čl. 8, 9. i 10. ovog zakona,
2) ministarstvo nadležno za oblast kulture, kad je riječ o pravnim licima iz člana 10. ovog zakona,
3) ministarstvo nadležno za oblast saobraćaja i veza, za subjekte iz člana 8. ovog zakona,
4) ministarstvo nadležno za oblast prosvjete, kad je riječ o pravnim licima iz člana 9. ovog zakona.