За соларну електрану

Влада Српске пред тужбом због концесије вриједне 158 милиона КМ

  • 20.01.2024. 12:41

Влади Републике Српске пријети тужба због концесије за изградњу соларне електране „Дубовик“ у Крупи на Уни вриједне 158 милиона марака коју је у четвртак додијелила конзорцијуму фирми „Сани фокс“ (SunnyFox) из Новог Града и „ГТИ“ из Сарајева, пише портал Капитал.

Тужбу против Владе Српске, Министарства енергетике и рударства и Комисије за концесије Републике Српске најављују из конзорцијума фирми „Солар енергетик“ из Крупе на Уни, „Темпо компани“ из Београда, „Интерпромет“ из Новог Града и „Симинг траде“ из Фоче који је учествовао на јавном позиву за додјелу ове концесије.

Фирма „Солар енергетик“ елиминисана је из трке за добијање концесије зато што јој нису додијељени законски бодови као подносиоцу иницијативе. Ова фирма поднијела је иницијативу за додјелу концесије за изградњу соларне електране „Дубовик“ снаге 80 MW, али на јавном позиву није учествовала самостално, већ као члан наведеног конзорцијума.

Право на бонус

Комисија за концесије Републике Српске због тога им није признала право на бонус од десет одсто, па је након бодовања концесија додијељена конзорцијуму „СаниФокс “ и „ГТИ“ који је имао 88,82 бода.

Додик: Бајден обмањује јавност, шири страх и призива рат

Додик: Бајден обмањује јавност, шири страх и призива рат

Конзорцијум који је предводио „Солар енергетик“ без бонуса је имао 86,75 бодова, а да му је додијељен бонус имао би више бодова од конкурентског конзорцијума.

Власник фирме „Солар енергетик“ Брацо Ступар каже за Капитал да још није добио обавјештење од Комисије за концесије или ресорног министарства о резултатима јавног позива, истичући да ће када добије рјешење са партнерима донијети одлуку о даљим правним радњама.

„Јако ме интересује шта ће навести у образложењу зашто смо дисквалификовани, поготово ако је то урађено зато што нам није додијељен бонус као подносиоцу иницијативе. Не могу сам да донесем одлуку о даљим корацима, јер нисам сам у том послу, већ са партнерима, али свакако да ћемо видјети има ли елемената за тужбу против надлежних“, каже Ступар.

Смањен број незапослених у Српској

Смањен број незапослених у Српској

Цијели поступак пред Комисијом за концесије Републике Српске обиловао је контроверзама због чега је члан Комисије за концесије Горан Мишић Влади Републике Српске и ресорном министарству упутио приговор и одбио да потпише записник о отварању понуда за додјелу концесије.

Поред њега, записник о отварању понуда није потписао ни секретар Комисије за концесије Давор Шешић, али то није сметало осталим члановима Комисије да у наставку сједнице вреднују двије пристигле понуде и Влади упуте приједлог да концесију додијели конзорцијуму који чине „СаниФокс“ и „ГТИ“.

Прекршен Пословник о раду и Закон о концесијама

Мишић је у приговору упућеном Влади и ресорном министарству, који је у посједу Капитала, оцијенио да су драстично прекршени Пословник о раду Комисије за концесије и Закон о концесијама Републике Српске.

Он је навео да је при завршетку отварања понуда и сачињавању записника 9. новембра прошле године настала конфузија, јер је представник фирме „СаниФокс“ Љубиша Костић након отварања понуда остао у Комисији за концесије, те је записничару издиктирао своје примједбе.

Српски повратници код Дрвара и Гламоча оковани снијегом, немају ни струје

Српски повратници код Дрвара и Гламоча оковани снијегом, немају ни струје

„Његове примједбе садржавале су материјалне елементе из понуде другог понуђача, односно низ примједби на садржај Студије оправданости, као и на садржај Уговора о конзорцијуму које он није могао знати с обзиром на то да се Комисија током поступка отварања понуда није упуштала у материјалну оцјену понуда, већ је само оцијенила процесне претпоставке“, навео је Мишић.

Он је навео да је заједно са секретаром Комисије тражио да се те примједбе које се односе на елементе понуде не уносе у записник о отварању понуде, истичући да представник понуђача „Солар енергетик“ није имао примједби на поступак отварања понуда, те му је по по завршетку поступка отварања понуда речено да ће Комисија наставити формирање записника за два сата и да тада дође у салу за састанке.

Иако су, како каже, представници оба конзорцијума послије 14 часова извршили увид у документацију уз присуство секретара и записничара, представник фирме „Солар енергетик“ Младен Елез изнио је примједбу да није имао исти третман зато што је представник „СаниФокс“ Љубиша Костић након отварања понуда остао у просторијама Комисије.

Младић којем је одстрањен тумор: Осјећам се добро

Младић којем је одстрањен тумор: Осјећам се добро

„Наставак сједнице заказан је за сутрадан у 10 часова у присуству свих чланова Комисије, секретара, те записничара Гордане Турјачанин, а предсједница Комисије Маја Шупут изнијела је примједбе понуђача. Када сам чуо примједбу Младена Елеза да није имао исти третман изјавио сам да смо направили грешку, јер смо требали омогућити истовремени увид у садржаје понуда да не би имали такве квалификације у примједбама“, навео је у приговору Мишић.

Члан Комисије напустио сједницу

Он је истакао да је при разматрању примједби, Комисија узела у разматрање само ставке које се односе на валидност документације за учешће на јавном позиву и констатовала да обје понуде испуњавају формалне услове за наставак поступка, тј. за поступак бодовања понуда.

„Након усаглашавања записника из сале су изашли секретар и записничар да заврше записник, а ја сам изашао на паузу. Послије пет минута позван сам на наставак сједнице, а на том дијелу није учествовао секретар Комисије који по Пословнику обавезно присуствује састанцима, а није био присутан ни записничар“, прецизирао је Мишић.

Према његовим ријечима, предсједница Комисије одмах је понудила двије табеле бодовања у којима је навела да је једна понуда без уврштеног бонуса од десет одсто за подносиоца иницијативе.

Чудо током пливања за Часни крст на Озрену, указао се крст

Чудо током пливања за Часни крст на Озрену, указао се крст

„Био сам зачуђен и питао зашто одмах треба да се изјаснимо о бодовању, пошто су оба понуђача изнијела озбиљне примједбе. Сматрао сам да Комисија треба студиозно да проучи све примједбе, јер има законски рок од 30 дана да концедентима достави извјештај о спроведеном поступку.

Напустио сам сједницу уз напомену да не могу да учествујем у доношењу тако комплексне одлуке у тако кратком року“, навео је Мишић.

С друге стране, предсједница Комисије Маја Шупут у извјештају упућеном Влади Српске потврдила је да секретар Комисије није потписао записник о отварању понуда, као и да је један члан Комисије напустио сједницу прије него што је извршено бодовање, након чега је Комисија једногласно одлучила да се Влади достави приједлог да је најповољнији понуђач конзорцијум који чине „СаниФокс“ и „ГТИ“.

„Подносилац иницијативе за додјелу концесије је 'Солар енергетик', а увидом у понуду утврђено је да је исту доставио конзорцијум. Како подносилац иницијативе није самостални понуђач, него као члан конзорцијума, Комисија је одлучила да се право бонуса од десет одсто не може признати“, навела је Шупут, чиме је тај конзорцијум практично елиминисан из трке за додјелу концесије.

Додик коментарисао писмо које је Рајли упутио уреднику АТВ-а: Врхунац дрскости

Додик коментарисао писмо које је Рајли упутио уреднику АТВ-а: Врхунац дрскости

Према јавном позиву за додјелу концесије, соларна електрана „Дубовик“ градиће се на површини од 102 хектара на подручју општине Крупа на Уни. Процијењена вриједност инвестиције је 100.126.000 КМ, инсталисана снага 80 MW, а процијењена годишња производња 100 GWh.

Ко су власници фирми

Конзорцијум који чине „СаниФокс“ и „ГТИ“ за концесиони период од 50 година понудио је једнократну концесиону накнаду од 792 хиљаде КМ, док је планирана вриједност пројекта 158 милиона КМ.

Према подацима АПИФ-а, власници фирме „СаниФокс“, која нема запослених и није остваривала никакав приход, су Дејан Ђукић, Соња Јанковић Симић и Љубомир Јованић који је и директор те фирме. Али то што фирма нема запослених, не игра значајну улогу, јер велики број фирми које се оснивају ради учешћа на јавним позивима за добијање концесија нема запослених и оне тек по добијању концесије и почетку инвестирања и привредних активности запошљавају раднике.

Много интересантнији је други члан конзорцијума – фирма ГТИ. Та фирма основана је у фебруару прошле године у Сарајеву, њен власник је аустријска фирма Грин Инвест Гмбх, а директор те фирме је Сафет Растодер, а нема доступних података да ли је он у сродству са словеначким „краљем банана“ Изетом Растодером од кога је недавно Младен Милановић Каја купио љубљански тржни центар у изградњи Стожице.

Кецмановић: Страним судијама истекао рок употребе, САД и ЕУ да их пошаљу кући

Кецмановић: Страним судијама истекао рок употребе, САД и ЕУ да их пошаљу кући

Конзорцијум „СаниФокс“ и „ГТИ“ као гаранцију за инвестицију од 158 милиона КМ доставио је изводе са рачуна фирме „ГТИ“ у Зират банци на којима се налази 2,9 милиона евра и око 85 хиљада КМ, те потврду фирме Грин Инвест Гмбх овјерену од стране нотара на износ од 81 милион евра.

Ову гаранцију пред Комисијом за концесије оспоравао је опуномоћени представник конкурентског конзорцијума Младен Елез, наводећи да гаранција није дата од стране финансијске институције, већ физичког лица по имену Александар Вернер које је, како је примједбовао Елез, представљено као власник извјесног Фонда.

Када је ријеч о фирмама другог конзорцијума, „Солар енергетик“ из Новог Града као ни „СаниФокс “ није остваривао никакве приходе, али из чињенице да је подносилац иницијативе за добијање концесије јасно је да је фирма основана ради тог посла, али зато остале чланице конзорцијума годинама уназад остварују вишемилионске приходе.

Фирма „Интерпромет“ из Новог Града у власништву је дугогодишњег бизнисмена и бившег мањинског акционара Нове банке Драгана Пилиповића. Ова фирма, која се бави велетрговином лијекова, годинама уназад остварује вишемилионске приходе, посљедњих година и више од 100 милиона КМ, а само за посљедње двије године има приказану добит од преко десет милиона КМ.

"Срби дискриминисани измјенама Закона о становима у ФБиХ"

„Симинг траде“ из Фоче чији власник и директор је Младен Елез годинама уназад остварује приход између три четири милиона КМ и приказује годишњу добит од неколико стотина хиљада марака.

Овај конзорцијум за концесију од 50 година понудио је једнократну концесиону накнаду од 611.000 КМ и инвестицију у вриједности од 122 милиона КМ, а као гаранцију за инвестицију достављен је извод са рачуна четвртог члана конзорцијума – београдске фирме „Темпо компани“ на којем се налази више од 25 милиона евра, као и писмо намјере Нове банке издато тој фирми на износ од 73 милиона КМ.

Из конзорцијума „СаниФокс“ и „ГТИ“ коме је јуче додијељена концесија пред Комисијом за концесије су изнијели примједбе на Студију економске оправданости конкурентског конзорцијума. Њихова основна замјерка била је да је „Солар енергетик“ сам поднио иницијативу за додјелу концесије, а касније на јавном позиву није учествовао сам, већ као члан конзорцијума, те да због тога нема право на бонус од десет одсто.

Комисија за концесије Републике Српске уважила је ту примједбу и тако директно елиминисала тај конзорцијум, а концесију додијелила конзорцијуму фирми „СаниФокс“ и „ГТИ“.


(Капитал.ба)

Пратите нас и путем Вибера

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Ћирилица (Р)

    'Кроз узбудљив, динамичан и непредвидив разговор са различитом палетом гостију - од стручњака и реномираних теоретичара, политичара и функционера, умјетника до естрадних личности открива информације које не објављују ни најскандалознији таблоиди.

  • 16:00 Аутошоп магазин (Р)

    '' Аутошоп магазин (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 17:00 Одметница (12+) (Р)

    Одметница (12+) (Р)

  • 17:50 Револуција 1917

    Револуција 1917