Не могу да прихватим ваш став и став Европске уније који ви заступате и којим сте дали безрезервну подршку нелегалном Кристијану Шмиту за кога и ви знате да је нелегалан, јер никада није добио потврду у Савјету безбједности УН-а, иако је тражио ту потврду, што само по себи наводи на закључак о његовој нелегалности". Навео је ово предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић у писму које је послао Луиђију Сореки, шефу Делегације Европске уније у БиХ.
"Са позиције предсједника Владе Републике Српске, не могу да прихватим Ваш став и став Европске уније који Ви заступате и којим сте дали безрезервну подршку нелегалном Кристијану Шмиту за кога и Ви знате да је нелегалан, јер никада није добио потврду у Савјету безбједности УН-а, иако је тражио ту потврду, што само по себи наводи на закључак о његовој нелегалности.
Оно што посебно вријеђа интелигенцију сваког добронамјерног човјека у Републици Српској је чињеница да Ви подржавате наметање закона и одлука које се тичу финансијског аспекта у БиХ, а све и да је легално изабран по Анексу 10 Дејтонског мировног споразума апсолутно нема право доносили одлуке из финансијске сфере у БиХ.
Све ово иде у прилог мојој тврдњи, као и чињеница да ниједан претходни високи представник, а многи су били легални, нису доносили одлуке из финансијске сфере у БиХ.
А сада Ваша екселенцијо да Вас подсјетим на чињенице које произилазе из тих нелегитимних, незаконитих и неуставних Шмитових закона.
- Као прво, проблем, који само Ви и господин Шмит сматрате да је проблем и наводно од Републике Српске штитите заједничке институције БиХ је апсолутна лаж. Република Српска никада није бјежала од своје обавезе плаћања арбитражног спора, а то потврђује и споразум између Владе Републике Српске и Савјета министара БиХ.
- Напомене ради, такав споразум никада није потписала Влада Федерације са Савјетом министара, што довољно говори да је Влада Републике Српске спремна да извршава све своје обавезе.
Да ли сте упознати са ставом Правобранилаштва БиХ које је за Вашу информацију правни заступник за БиХ, а које је било и учесник арбитражног спора, да БиХ не може и не смије уплатити новац по основу арбитраже „Вијадукту“ на непознату офшор компанију, која се налази на Каналским острвима.
Јасно су упозорили институције БиХ, па како је онда могуће да господин Шмит, а и Ви игноришете мишљење Правобранилаштва БиХ, па се поставља логично питање због чега то радите и чије интересе штитите, очито не интересе грађана Републике Српске.
Тражимо од Вас, да у што краћем року због људи који живе у Републици Српској и због огромног интересовања јавности и медија у читавој БиХ дате одговоре на сљедећа питања:
-Зашто новац „Вијадукту“ није уплаћен у Словенију одакле су и власници и компаније?
-Ко је и за који новац откупио потраживања „Вијадукта“ у спору са БиХ, гдје је сједиште тог фонда, који је откупио потраживања, и ко су власници тог фонда и из којих земаља долазе?
-Зашто се новац уплаћује офшор компанији на Каналска острва, како би се спријечио увид у токове новца?
Уважени амбасадоре, све ово наводи на могуће нечасне радње, па чак и криминалне радње и како је могуће да ЕУ и Ви лично ово подржавате.
Друго питање односи се на добит Централне банке БиХ, и истичем да су Република Српска и Федерација БиХ сувласници Централне банке БиХ, тако да једини имамо легално право да полажемо право на расподјелу добити те исте банке.
Подсјећам Вас да је Република Српска предлагала да се обавеза према „Вијадукту“ исплати из добити Централне банке БиХ, која нам припада на основу власничке структуре, Републици Српској, али смо имали само један услов да знамо коме плаћамо тај дуг, на који рачун и ко стоји иза тога.
Господине амбасадоре, за грађане БиХ задњи је приоритет набавка опреме и технологије за провођење изборног процеса у БиХ.
БиХ у овом моменту има пуно пречих приоритета од набавке те опреме.
Подсјећања ради, ту исту опрему су користиле неке од европских земаља и брзо су је избацили из употребе.
Поставља се логично питање да ли неко жели да БиХ прода управо ту опрему, и како је могуће да се унапријед зна да та опрема кошта 120 милиона марака.
Такође, желим да подсјетим, да је опрема на прошлим локалним изборима кориштена у Републици Српској и то у два града Зворнику и Добоју и ништа се спектакуларно није десило и промијенило. Ово наводи на једну озбиљну сумњу да се путем ове опреме у наредном периоду жели контролисати изборни процес у БиХ, као и да се уз коришћење ове опреме утиче на резултате самих избора.
Најљубазније Вас молим да ми одговорите на ова питања како бисмо у будућем периоду избјегли све наводе који у овом моменту указују на нечасне и криминалне радње", навео је Вишковић.