Udarate na one koji su najosjetljiviji, ističe predsjednik Republike Srpske. Ovo je, kaže Željka Cvijanović, dio globalne akcije i važno je pronaći one koji prijetnje upućuju.
“Naravno da su svi roditelji bili zabrinuti, naravno i nastavno osoblje, naravno da su i djeca bila zabrinuta pa onda idete dalje i pravite pometnju kad su u pitanju naši bolesnici ali i zdravstveni radnici koji tamo predano rade da bi liječili ljude. Mislim da je ovo dio jedne globalnije ili šire da tako kažem akcije i naravno da je to za svaku osudu, uznemiravati ljude”, rekla je Cvijanovićeva.
Bolesnim umovima treba stati u kraj, poruka je premijera Srpske. Sve ovo kaže prelazi priču o hakerima. Ne vrijedi se više baviti samo posljedicama, već je, poručuje Viškoivć ,krajnje vrijeme da počnemo da se bavimo uzrocima.
“Uzroci su upravo adrese da se otkrije odakle dolaze poruke sa kojom namjerom ko stoji iza tih poruka i šta želi da postigne sa tim porukama”, istakao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.
Zaposleni u zdravstvenim ustanovama i pacijenti ne smiju ni na koji način biti izloženi napadima i prijetnjama, poruka je i ministara zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. Alen Šeranić kaže za svaku osudu je ovakav čin ugrožavanja života i bezbijednosti.
"Građani u zdravstvene ustanove dolaze kako bi dobili neophodnu zdravstvenu zaštitu, koja im je često hitno potrebna, te u situacijama kao što je današnja njihovi životi dodatno mogu biti dovedeni u opasnost", naveo je Šeranić.
Dojave o postavljenim bombama samo su pokazatelj da je riječ o određenom broju terorističkih aktivnosti poručuju bezbjednjaci. Cilj onih koji to rade, kaže dekan fakulteta za bezbjednost Slobodan Župljanin, je stvaranje uznemirenosti i percepcije kod šireg kruga građana da je ovo nestabilan prostor gdje se događaju neuobičajene stvari.