Равнодушност предсједника САД Доналда Трампа у вези са ситуацијом у БиХ могла би да створи вакуум у којем би Срби и Република Српска могли да траже већу аутономију без страха од казне из Вашингтона, изјавио је Срни водећи истраживач у Центру за геополитику Универзитета у Кембриџу Тимоти Лес.
Он је рекао да није познато како би Трампови званичници и дипломате реаговали на то, али је оцијенио да Трамп, уколико би га неко извијестио о ситуацији у БиХ, "не би саосјећао са националним циљевима Срба".
- С друге стране, могло би да се деси да америчка администрација остане вјерна тренутној политици противљења било каквим фундаменталним промјенама у БиХ, уколико то љути Бошњаке и доводи до ризика од нове нестабилности - сматра Лес.
Лес је нагласио да, ипак, не очекује веће промјене у политици САД према БиХ, за коју Трамп није показао било какав интерес, "усљед одсуства америчких снага и ограниченог утицаја Кине".
Према његовим ријечима, није вјероватно да ће Трамп подржати Србе у тражењу веће аутономије.
- Међутим, важи и обрнуто, јер ће његова незаинтересованост створити вакуум моћи у којем Срби могу да траже већу аутономију без страха од казне - истакао је Лес.
Када се ради о најновијим санкцијама САД, Лес сматра да је јасно да су оне биле покушај администрације бившег америчког предсједника Џозефа Бајдена да још једном "ошамари" Србе прије него што напусти Бијелу кући, баш као што је администрација бившег предсједника Барака Обаме увела санкције предсједнику Републике Српске Милораду Додику у посљедњим данима мандата у јануару 2017. године.
- Не видим изгледе за укидање санкција званичницима у Републици Српској, пошто Трампова администрација не придаје велику важност било коме од њих. Међутим, то би могло да се деси уколико Србија затражи од САД да укину санкције уведене господину Додику и другима, али ништа није сигурно - истакао је Лес.