Prvi put u Srpskoj

Tim ljekara UKC izveo endovaskularno liječenje aneurizmi aorte

  • Извор: СРНА
  • 22.12.2022. 15:43

Tim interventnih radiologa i vaskularnih hirurga Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske je uz mentorstvo interventnog radiologa sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje Dragana Sagića prvi put u Srpskoj izveo EVAR - endovaskularno liječenje aneurizmi aorte.

Sagić je rekao da sa kolegama iz UKC uspješno sarađuje godinama, te da je ova intervencija početak proširenja programa interventne radiologije u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

On je izrazio nadu da će saradnja sa UKC biti nastavljena na planu proširenja endovaskularnih programa.

Interventni radiolog Zavoda za kliničku radiologiju UKC Bojan Jovanić istakao je da je riječ o komplikovanoj intervenciji koju je radio veliki tim ljudi.

– Sve je proteklo bez problema, pacijent je dobro i za dan-dva bi trebalo da ide kući – rekao je Jovanović.

Načelnik Službe za vaskularnu hirurgiju UKC Milanko Maksić zahvalio je svima koji su učestvovali u ovoj intervenciji, napominjući da se za ovakve intervencije biraju pacijenti koji su iz nekih razloga “rizični”, u smislu da ne mogu podnijeti “otvorenu hirurgiju”.

On je naglasio da ovakve intervencije zahtijevaju veliko iskustvo medicinskog osoblja.

Generalni direktor UKC Vlado Đajić naveo je da je ovo novi veliki uspjeh UKC što je dokaz da se u ovoj ustanovi radi vrhunska medicina s ciljem unapređenja zdravlja stanovnika Republike Srpske.

– Pacijenti će ubuduće, umjesto klasične operacije i otvaranja trbuha, imati samo jednu endovaskularnu proceduru nakon koje će za par dana moći da idu kući – rekao je Đajić.Riječ je o novoj i savremenoj interventnoj radiološkoj proceduri u tretmanu vaskularnih oboljenja, a iz UKC ističu da su na tom planu usmjereni ka uvođenju novih tehnika koje povećavaju uspješnost zahvata, istovremeno smanjujući procenat komplikacija i smrtnosti.

Značaj ove metode je što se sprečava puknuće aorte koje je u 50 odsto slučajeva smrtonosno. Osnovni zadatak je prepoznati uvećanu/proširenu aortu i na vrijeme reagovati primjenom interventne radiološke procedure i plasiranjem pokrivenog stenta.

– Ova metoda omogućava da se pristupom kroz krvni sud tretira patološki proces, a da se pri tome mogućnost komplikacija i stopa smrtnosti smanji na najmanju moguću mjeru. Samo dva do tri dana nakon obavljene procedure pacijenti napuštaju bolnicu i prelaze na kućni oporavak koji je neuporedivo kraći nego kod klasičnih operativnih zahvata – pojasnili su iz UKC.

Za planiranje i izvođenje ovakvog zahvata neophodna je visoka stručnost, edukovanost i uigranost multidisciplinarnog tima sastavljenog od interventnih radiologa, vaskularnih hirurga, anesteziologa, rentgen tehničara i anestetičara što osigurava veći stepen sigurnosti i efikasnosti liječenja pacijenta.

Тагови:
  • 23:00 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм