Извјештај

Република Српска одлучно подржава Дејтонски споразум

  • Извор: СРНА
  • 01.11.2024. 08:01

Република Српска одлучно подржава Дејтонски споразум, прије свега поштује и подржава суверенитет и територијални интегритет БиХ и нема сецесионистичку политику, наводи се у првом дијелу 32. извјештаја Републике Српске који је Влада упутила Савјету безбједности УН.

У овом документу се истиче да Република Српска, супротно одређеним дезинформацијама, нема план за отцјепљење од БиХ ни де факто нити де јуре.

- У полугодишњим извјештајима Републике Српске Савјету безбједности УН досљедно се изражава подршка Републике Српске Дејтонском споразуму. Уз то, предсједник Републике Милорад Додик недавно је поново истакао да Српска "никада није оспорила суверенитет и територијални интегритет БиХ сходно Дејтонском споразуму" и да "сецесија никада није била наша политика" - наводи се у извјештају.

У овом документу се напомиње да је Свесрпски сабор, скуп представника Срба из цијелог свијета, уз подршку Републике Српске усвојио 8. јуна Декларацију којом се безрезервно потврђује подршка Народне скупштине Дејтонском споразуму и уставном поретку БиХ који је њим успостављен.

Декларација, додаје се, прихвата и подржава правни поредак успостављен Дејтонским мировним споразумом.

- У њој се констатује да је "Република Српска задовољна високим степеном аутономије дефинисаним Дејтонским мировним споразумом, стога инсистирамо на суштинском и формалном спровођењу Дејтонског мировног споразума као међународног уговора који се не може једнострано или путем интервенционизма мијењати". Уз то, Декларацијом се "осуђује свако непоштовање и кршење Дејтонског мировног споразума и демократских процедура у БиХ" - наводи се у извјештају.

У овом документу, који је предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић упутио генералном секретару УН и земљама чланицама Савјета безбједности, истиче се да ништа у Декларацији не сугерише да Српска треба да се отцијепи од БиХ нити да на било који начин доводи у питање Дејтонски споразум или суверенитет и територијални интегритет БиХ.

У извјештају се наглашава да се изрази подршке српском јединству у Декларацији односе на заједницу етничких Срба широм свијета, било у Европи, Сјеверној Америци, Аустралији или другдје, а не на неки план да се сви Срби у свијету обједине у једну државу.

Поштовање Дејтонског споразума, наводи се у извјештају, значи и да је Република Српска непоколебљиво посвећена рјешавању спорова искључиво мирним путем.

- Република Српска досљедно искључује свако прибјегавање насиљу ради остваривања сопствених политичких циљева. Република Српска, такође, подржава и сарађује са операцијом ЕУ `Алтеа` на њеној мисији очувања и спречавања нарушавања мира у БиХ - поручује се у извјештају.

У документу се додаје да поштовање Дејтонског споразума значи да Република Српска, као страна свих анекса који чине суштину споразума, инсистира на томе да се споразум спроведе како је написан, укључујући уставну структуру БиХ, која се састоји од два ентитета са високим степеном аутономије, и уставне механизме заштите три конститутивна народа БиХ.

- Убједљива побједа странака владајуће коалиције у Републици Српској на локалним изборима у октобру показује да Влада Српске и даље ужива снажну подршку јавности за одбрану дејтонског поретка. Највећа странка владајуће коалиције у Српској СНСД освојила је више гласова од било које странке у БиХ, обезбиједила већину у већини општина и изабрала 80 одсто начелника и градоначелника у Српској. Шта више, половина броја жена начелника изабраних широм БиХ долази из редова СНСД-а - истиче се у Извјештају.

Из Владе напомињу да јавна подршка поштовању аутономије ентитета загарантоване Дејтонским споразумом ни на који начин није израз нетрпељивости према било којој другој групи у БиХ.

У Извјештају се подсјећа да је овог мјесеца Република Српска показала солидарност са другим ентитетом БиХ Федерацијом БиХ /ФБиХ/ након катастрофалних поплава.

- Република Српска је одмах прогласила дан жалости, уплатила помоћ из средстава за ванредне ситуације и послала тимове цивилне заштите на подручје ФБиХ погођено катастрофом. Република Српска је поносна што су многи њени грађани такође добровољно учествовали у пружању помоћи - закључује се у првом дијелу извјештаја.

Пратите нас и путем Вибера