Радна верзија Изборног закона Републике Српске прописује начин избор народних посланика у Народну скупштину Републике Српске, избор делегата у Вијеће народа Републике Српске, избор предсједника и потпредсједника Републике Српске, избор органа општине и опозив начелника општине као и избор органа града и опозив градоначелника. Законом би надлежност за одржавање избора на територији Републике Српске имала Републичка изборна комисија са сједиштем у Бањалуци.
"Овај закон обухвата односно обухвата саме надлежности РИК-а, ГИК-а, ОИК-а, бирачких одбора као и начин именовања. Суштинска разлика јесте то да ће РИК бити надлежна за све ове изборе у Републици Српској, док би ЦИК остао надлежан за изборе чланова Предсједништва БиХ и посланика у ПД БиХ", каже Лазар Стјепановић, правни представник Републике Српске.
Републичка изборна комисија и градска, односно општинска изборна комисија, самостално располажу средствима за вршење овлашћења и спровођење избора у оквиру одобреног буџета, и овлашћене су да одреде начин коришћења средстава и да спроводе надзор над њиховом расподјелом и кориштењем, наводи се, између осталог, у радној верзији Изборног закона Републике Српске. Новина је и да би се појавио нови административни орган.
Шмит наметање закона правдао непостојањем договора БиХ политичара. Власти Републике Српске још раније су најавиле да ће у случају наметања изборних правила донијети сопствени Изборни закон и по њему провести локалне изборе у Републици Српској.