Radna verzija Izbornog zakona Republike Srpske propisuje način izbor narodnih poslanika u Narodnu skupštinu Republike Srpske, izbor delegata u Vijeće naroda Republike Srpske, izbor predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske, izbor organa opštine i opoziv načelnika opštine kao i izbor organa grada i opoziv gradonačelnika. Zakonom bi nadležnost za održavanje izbora na teritoriji Republike Srpske imala Republička izborna komisija sa sjedištem u Banjaluci.
"Ovaj zakon obuhvata odnosno obuhvata same nadležnosti RIK-a, GIK-a, OIK-a, biračkih odbora kao i način imenovanja. Suštinska razlika jeste to da će RIK biti nadležna za sve ove izbore u Republici Srpskoj, dok bi CIK ostao nadležan za izbore članova Predsjedništva BiH i poslanika u PD BiH", kaže Lazar Stjepanović, pravni predstavnik Republike Srpske.
Republička izborna komisija i gradska, odnosno opštinska izborna komisija, samostalno raspolažu sredstvima za vršenje ovlašćenja i sprovođenje izbora u okviru odobrenog budžeta, i ovlašćene su da odrede način korišćenja sredstava i da sprovode nadzor nad njihovom raspodjelom i korištenjem, navodi se, između ostalog, u radnoj verziji Izbornog zakona Republike Srpske. Novina je i da bi se pojavio novi administrativni organ.
Šmit nametanje zakona pravdao nepostojanjem dogovora BiH političara. Vlasti Republike Srpske još ranije su najavile da će u slučaju nametanja izbornih pravila donijeti sopstveni Izborni zakon i po njemu provesti lokalne izbore u Republici Srpskoj.