Одлука да "поништи" закључке Народне скупштине

Предсједник Додик: Шмитов напад на став - повратак на гране прошлости

  • 04.01.2025. 09:28

Предсједник Републике Српске Милорад Додик истакао је да одлука Кристијана Шмита да поништи закључке Народне скупштине није само правно проблематична, већ је и етички спорна, јер удара на саму срж људске слободе - право на мишљење и став.

Додик је указао да је ова одлука још једном освијетлила дубоку кризу политичког система БиХ.

"Ова интервенција, представљена као акт очувања уставног поретка, у својој суштини одражава дубоко неразумијевање природе демократског процеса и права на изражавање става", навео је Додик у ауторском тексту за "Глас Српске".

Он је нагласио да Република Српска створена у дејтонском процесу, а то није високи представник, а поготово Шмит који није чак ни то.

"Као страна у Дејтонском споразуму наше базично право је да имамо став о свим питањима", истакао је Додик.

Он је указао да су закључци парламента Српске облик политичког става, начин на који представници једног народа артикулишу ставове и мишљења о кључним питањима Дејтонског споразума.

"То што Шмит није препознао ову разлику, није само забрињавајуће, већ и понижавајуће. Да ли је икада у модерној Европи виђена ситуација у којој се забрањује став уговорне стране?", упитао је Додик.

Према његовим ријечима, демократија почива на слободи изражавања, размјени мишљења и аргументованом дијалогу, а када један актер, био он домаћи или међународни, одлучи да забрани мишљење, он тиме крши основне принципе на којима је засновано модерно друштво.

Предсједник Српске је оцијенио да су закључци Народне скупштине, чак и према најоштријим критичарима, политички ставови и процјене – стране уговорнице Дејтонског споразума.

"Шмитова брљотина шаље опасну поруку - у БиХ, мишљења која нису у складу са са пожељним политичким наративима могу бити забрањена. Ово је преседан који не само да дестабилизује политичку сцену, већ и поткопава саму идеју суверенитета и демократије", навео је Додик.

Он је истакао да оваква политика подсјећа на историјске покушаје германских сила да на овим просторима наметну сопствене моделе управљања и вриједности.

"Као што историја свједочи, ти покушаји нису успјели и неће успјети ни сада", поручио је предсједник Српске.

Додик указује да Шмит овим поступцима не само да поткопава суверенитет, већ озбиљно угрожава шансе за изградњу дугорочног повјерења између различитих народа у БиХ.

Предсједник Српске је појаснио да су закључци Народне скупштине Српске, колико год некоме били политички неприхватљиви, ставови стране уговорнице Дејтонског споразума и не уводе санкције, нити намећу одлуке.

"Они су ставови. Забрана мишљења није само политички неодржива – она је логички апсурдна. Шмит је у својој интервенцији показао да не разумије суштину политичке комуникације, али и основне постулате људске слободе", нагласио је Додик.

Он је истакао да је већи апсурд што ЕУ, која се дичи слободом мишљења и изражавања, ћути пред оваквим потезима.

Ако ЕУ заиста почива на владавини права, процедурама, демократији и суверенитету, каже Додик, онда мора јасно ставити до знања да су адреса број један за њих демократски изабрани представници народа, а не нелегални и нелегитимни представници из иностранства који у кризи средњих година добијају ауторитарне склоности.

"Историја овог простора захтијева посебну пажњу и разумијевање, јер је само уз поштовање локалних реалности могуће градити одрживи мир и међусобно повјерење", навео је предсједник Српске, те додао да забрана мишљења враћа људе "на грану" - у стање гдје су основне људске функције суспендоване.

Додик је поновио да је Република Српска политичка и уставна реалност, страна уговорница, једнако као и Федерација БиХ /ФБиХ/, а њен народ није и никада неће бити народ другог реда, док Шмитова одлука само продубљује осјећај неправде и отуђења међу народима у БиХ.

"Ако Кристијан Шмит вјерује да Република Српска нема право на став, шта то заправо говори о његовом вишењу народа који овдје живи? Да ли нас сматра неспособним за рационално размишљање, за изражавање мишљења, за доношење политичких ставова? Или нас, још горе, види као бића лишена те основне људске особине – мишљења?", упитао је Додик.

Предсједник Српске наводи да БиХ заслужује институције које ће поштовати права и мишљења, а не оне које ће их третирати као људе другог реда.

Одлука Шмита није само грешка, каже Додик, она је увреда за сваког ко себе сматра слободним и мислећим човјеком.

"Ако дозволимо да овакве одлуке прођу без одговора, питање није да ли ћемо изгубити слободу већ да ли ће нас уопште сматрати људима", поручио је Додик.

Он је подсјетио да је Република Српска у континуитету износила своје ставове о Дејтонском споразуму, док су веома намјерно странци искључивали и поништавали сваки договор између Српске и ФБиХ, као страна дејтонског уговора и процеса.

Према његовим ријечима, странци су инсталисали себе као надстрану, скрнавећи не само Дејтонски споразум него и рушећи међународно право, а посебно Бечку конвенцију о праву међународних уговора.

"А Дејтонски споразум је управо то, бар по ставу Венецијанске комисије. Или ко то још узима озбиљно?", рекао је Додик.

Он каже да се по тој "неозбиљној", "неуважавајућој", "никаквој" Венецијанској комисији Дејтонски споразум и сви његови анекси "морају сматрати" међународним уговором, а њихов карактер или тумачење се, стога, руководе међународним правом, а нарочито Бечком конвенцијом о праву међународних уговора.

"Нити Шмит, нити Америка, нити Британија нису потписали Дејтонски споразум и стога нису стране уговорнице. Они су само узурпатори, кршитељи, насилници у свему ономе што је Дејтонски споразум", закључио је Додик, а преноси Срна.

Пратите нас и путем Вибера

  • 10:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:55 Серија: Истине и лажи (Р) (12+)

    ''''''''''''Прича прати двије породице, Божић и Исидоровић, чији животи и судбине се преплићу, а цијелу причу надопуње палета инересантних ликова; сви пролазе кроз ситуације у којима се суочавају са љубављу, оном узвраћеном и неузвраћеном, са издајом, лажима, интригама и тајнама.

  • 11:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:00 Серија: Мућке (12+) (Р)

    ''Серија: Мућке (12+) (Р)

  • 12:30 Црна Гуја (Р)

    '' У обликовању британске баштине улогу су одиграле многе велике и храбре династије. Црне Гује нису једна од њих. Кукавице и хуље, Црне Гује успјеле су оставити љагу у свакоме раздобљу кроз које се прогмизале. (Р)