Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske uskoro će na odmor. A nije da su se previše naradili. Nije im manjkalo prepucavanja, dežurnih bukača ali najmanje onih koji su pročitali materijal i diskutovali o tome, korigovali, predlagali I znali o čemu pričaju. Čast izuzecima.
I sami priznaju da je takvih bilo, ali prst upiru u suprotne tabore.
Koji je poslanik iz njihove stranke najbolji znaju na prvu dok iz suprotne teška srca navode ko se pokazao. Pojedincima niko.
Zato za sebe ne štede riječi hvale.
"Ja ne propuštam da idem na teren, među ljude, da osluškujem šta misle ipak smo mi tu radi njih i sam naziv narodni poslanik govori da mi treba da budemo tu za ono što narod govori, da prenosimo, apelujemo i na Vladu i na gradske vlasti da rješavaju probleme oobičnog čovjeka. U fokusu mog rad je problem ljudi, živimo u društvenoj zajednici, ako svakom čovjeku bude bolje biće i cijeloj društvenoj zajednici. Tako da biti narodni poslanik je lijepo jer imate mogućnst da utičete na procese mimo onih koji se rješavaju u hodu i u raznim strtegijama čije rezultate vidite za 2, 3, 4, 5 godina", kaže za "Dosije" Nebojša Drinić, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
"Trudim se da korekto radim svoj posao, da ne prozivam nikoga lično već da skrećem pažnju na anomalije u društvu I utičem na donosioce odluka da te stvari mijenjaju", dodaje on.
"Koju ocjenu bi sebi dali od 1-5?"
"5 naravno", iskren je.
Ima i skromnijih poslanika. Ne bi da se ocjenjuju - to prepuštaju građanima. Priznaju da su sjednice parlamneta izvrgnute ruglu.
Moglo bi se tome stati u kraj, kažu, kada bi skupstinsko rukovodstvo bilo malo oštrije. Malo su kažu krivi i mediji - ozbiljne diskusije nisu im interesantne.
"Teško je ocijeniti sebe, ja sam se trudio da dam svoj maksimum u okolnostima u kojim radim. O mom radu mogu cijeniti građani Republike Srpske. Što se tiče Narodne Skupštine cijenim da rad nije na zadovoljavajućem nivou, da fali ozbiljne rasprave. Nažalost mi sa strane opozicije nemamo želju ni raspravu o temama da se bavimo na jedan ozbiljan način bez obzira što se mi sa strane pozicije pripremamo za raspravu, ozbiljna rasprava gubi smisao i najveći dio odgovornosti snosimo svi mi zajedno uključujuči i medije, jednostavno takav način diskusije nije interesantan za medije", rekao je Srđan Todorović, poslanik SP-a.
"Nažalost, mislim od kako sam ja, ja sam drugi mandat u Narodnoj skupštini, mislim da je ovo jedan od najlošijih načina diskusije koje smo do sada vidjeli, rasprave su spuštene na jako nizak nivo. Jednostavno ako nećete da diskutujete, a način kako to od vas traži opozicija da se bavite populističkim izjava, bavite privatnim stvarima jednstavno nisi interesantan", dodaje on.
Poslovnik se, kažu, ne koristi dovoljno. Vrlo često diskusija liči na rijaliti. Ko je čiji sin, otac, od čega živi, šta radi sve je ono što se čuje u diskusijama.
"Cijenim da zajednički treba da se potrudimo, a to radimo na drugačiji način od skupštinskog rukovodstva, da na stroži način primjenjuje Poslovnik i prema meni i prema nama, ali prije svega prema onima koji rad u Narodnoj skupštini pokušavaju da izvrgnu ruglu, koji govore van dnevnog reda, koji govore o privatnim stvarima, da ih na određen način vrate u kolosijek kako to treba da bude", kaže Todorović.
"Mislim da je ovo jedan period kad imamo nekoliko poslanika koji se javljaju po svim tačkama dnevnog reda mislim da skupštinsko rukovodstvo nedovoljno koristi poslovničke mogućnosti da upozori, prekine... Imamo rasprave koje nemaju veze sa dnevnim redom to je po meni problem. Treba da se nešto preduzme, jer ovo je malo naporno", kaže poslanik SNSD-a Srđan Mazalica.
Skupštinsko rukovodstvo ipak tvrdi, riječ je o najefikasnijem parlamentu u BiH.
Doneseno je preko 30 zakona. Ali bilo je mučno, dovesti poslanike u red kažu nije ni malo lako.
"Svaki posao u početku, ja sam više privrednik nego političar, ali vidim da ovi nisu znali da se bave politikom, bilo je teško kad se donose odluke koje su normalne, ali opozicija stvarno nekad pregoni. Daje neke prijedloge koji nisu utemeljeni sa zakonom, i na ne možete donijeti takve nakaradne odluke. Čak je i dolazilo do verbalnog i fizičkog duela ali mi ovdje nastojimo da vodimo Skupštinu u skladu sa zakonom i donosimo dosta dobre odluke za Republiku Srpsku i srpski narod", kaže potpredsjednik Narodne skupštine Petko Rankić.
Da ima svakakvih diskusija priznaje i rukovodstvo. Za utjehu im je kažu to što bra nije bilo tuče.
"Poslanici kao poslanici, daju odgovore adekvatne. Nekad možda nisu baš ni oni, ali opozcija ovaj zakon o kleveti koji treba da se usvoji, opozicija napada a to trpe i porodice, gledaju to djeca, treba da se usvoji da ne mlate svašta za svakoga", kaže Rankić i dodaje:
"Mi ,hvala Bogu, još se nismo pobili..."
U jednom su se ipak poslanici složili. O tome ko je po njima najbolji iz vlasti, a ko iz opozicije našli su zajednički jezik. I vlast i opozicija smatraju da je to ispred vladajućih SNSD-ov Igor Žunić.
Dok i jedni i drugi kažu da je iz opozicionih klupa to Milan Radović.
Doduše, kažu to oni koji još pamte Radovićeve diskusije jer ga u Skupštini odavno nema.
"Meni je žao što ne dolazi Radović, u prethodnim mandatima bilo je njegovih diskusija, čovjek se bavi svojom strukom, priča o struci, predlaže rješenja, ima i Petrović, mislim iz Prnjavora da je, ali se malo javlja, mislim da nemaju prostora od rijalitija", kaže Borivoj Obradović poslanik SNSD-a.
"Igor Žunić. Đajić, iz Socijalista Srđan Todorović", dodaje.
"Smatram da opozicioni poslanici korektno rade, na njima je da kritikuju, oni koji čine skupštinsku većinu oni rješenja brane, to je od kad je svijeta i vijeka", kaže poslanik Nebojša Drinić.
"Ja sam iskreno, i to uvijek govorim da je Igor Crnadak bez premca", dodaje on.
"Milan Radović, sada nije često na Skupštini, ali često sam ga pominjao kao nekoga ko diskutuje na jedan stručan način i o temi dnevnog reda, ali koji nije bio interesantan za medije ni za diskusiju jer ste vi sa njim mogli diskutovati isključivo o struci, a to nažalost u Skupštini nije nikome intersantno", ističe poslanik Srđan Todorović.
U tome ko se iz opozicije najbolje pokazao pojedini poslanici prednost daju damama. Iako ih je dosta manje u skupštinskoj sali, ne glume rijaliti zvijezde.
Većina njih javlja se za tačke kojima vladaju. Najviša ocjena kada je riječ o vlasti i u ovom slučaju ide šefu kluba.
"Ne sada što je šef Igor Žunić, po meni je jedan od najboljih što se tiče opzicije moram da priznam da ima zaista kvalitetnih, to je Mirjana Orašanin,a iz PDP-a Mirna Savić Banjac, ima i drugi sa nekim se manje sa nekim više slažete", kaže Mazalica.
Važno je za poslanike i kako kotiraju među novinarima. Iako to često zaborave.
Biti dostupan i upoznat o temi dovoljno je sa korektnu saradnju. Ipak priznaju i u medijim da iako je prošlo nekoliko mjeseci novog saziva i dalje ima onih čiji glas nismo čuli a i ime im se mora proguglati.
"Ja radim te teme, pratim Skupštinu, dosta poslanika ne znam, pogledam sliku da vidim ko je, to je uvijek bilo, ali ovaj put je naistaknutije, a trebalo bi da opravdaju platu i povjerenje u ovaj dom", govori novinarka Danina Rakita.
Po ocjeni novinara, ima i onih koji su se pokazali i imali su šta da kažu o oba tabora.
Ali blijeda je to sijenka govornika koji su se nekad čuli u parlamentu.
"Kada je u pitanju prvi dio zasijedanja, čini se da su bili uspavani što u prethodnim nije bio slučaj, kao da su se opustili, kada je u pitanju aktivnost, Srđan Mazalica je bio i ostao najaktivniji, uvijek je dobro pripremljen a kada je u pitanju opozicija osvježenje je Đorđe Vučinić, za razliku od ostalih iz opozicije drži se dnevnog reda, tačke koja je na dnevnom redu, spremljen je", dodaje Rakita.
Skupština se prati i u kućama. Čuju građani i što bi htjeli i što ne bi.
Nisu baš za to da slušaju ono što se ne tiče politike, ali kažu nema šta ne saznaju. Šta je tu tačno šta ne, priznaju teško je procijeniti.
U svakom slučaju poslanike čeka još malo posla pa je vrijeme za godišnji. Možda im poneka posebna sjednica prekine ljetovanje.
Da ga plate od čega, imaju, jer kao profesionalni poslanici mogu dobro da zarade, mada gotovo svi imaju svoj redovan posao.
Plaćeno im je i da dolaze na sjednice. A u parlamentu imaju i restoran sa najnižim cijenama u Republici Srpskoj. Pa što ne bi bili poslanici.
Treba samo prikupiti glasove. Ili ne treba, mnogima je kompenzacioni mandat riješio četiri godine.