Емисија "Имате ријеч"

Павловић: О геноциду не може да одлучује неупућена маса дипломата

  • Извор: АТВ
  • 19.04.2024. 21:01

Расправа о Сребреници у Генералној скупштини УН-а доказује да је то питање прешло у политику, а не у сферу науке и струке, каже у емисији "Прича се" Душан Павловић.

"Уколико Генерална скупштина УН-а расправља о Сребреници, то је онда прешло у политику, а не у сферу науке и струке. Питање као што је геноцид, не може да одлучује неупућена маса дипломата уз сво дужно поштовање. Да је то тако, говоре и чињенице о чуђењу дипломатских представника Руанде у неким западним земљама када су обавијештени шта се заправо дешава, како је процедура покренута, да је прекршен Устав БиХ", каже Душан Павловић, Центар за друштвено политичка истраживања Републике Српске.

"Ефраим Зуроф, посљедњи ловац на Нацисте, забринуто је констатовао одређене чињенице у свом чланку. Изразио је спремност да се сретне са предсједником Руанде и зна да је то човјек од интегритета који је донио стабилност у Руанди. Нико од њих уопште није имао представу који степен злоупотребе је извршен од стране одређених представника Бошњака. Када им је објашњено да би евентуално изгласавање такве резолуције итекако дестабилизовало БиХ и регион, они су се хватали за главу. Дипломатски представници Руанде у појединим западним земљама су одмах рекли да ће да обавијесте своје шефове у Влади Руанде. То је примјер да једна Руанда, која је изманипулисана да буде једна од земаља које ће подржати резолуцију, је изманипулисана до бесвијести. А шта је тек са другим земљама? Наш је посао да из Београда и Бањалуке обавијестимо све. Они не могу да знају шта је истина и не могу да донесу сходно томе мир овдје".

Павловић истиче да ако нам судови пишу историју, имамо озбиљан облик тоталитаризма.

"Гдје то у демократским друштвима пишу историју? Свака одлука Врховног суда САД је подложна критикама новинара, а камоли науке и струке. Чујемо свако мало да је ослобођен неко ко је осуђен на смрт, био у затвору 20-30 година. Судови су подложни грешкама, поготово када тужилаштво износи доказе да би некога оптужило и не бира средства. Поготово ако говоримо о суду у Хагу који је политичко крило. Тужилаштво Хага и њихови истражиоци су на терену узимали изјаве од припадника 28 дивизије тзв. Армије РБиХ. Постоји велики број њихових изјава гдје им говоре да су имали међусобне борбе са ВРС гдје је погинуло доста војника. Наводе имена погинулих. Никада тужилаштво те људе није издвојило као жртве борби", каже Павловић.

Он напомиње да се у Хагу манипулисало бројкама и чињеницама да би добили политички ефекат.

"Сада нам се покушава забранити научно-стручно истраживање догађаја у Сребреници. Тамо гдје постоји истина, нико нема проблем да се раде научно-стручна истраживања. Тамо гдје нешто није истинито, гдје је у питању пропаганда, тамо постоји проблем истраживања. Ту се и забрањује истраживање, један од тих случајева је Сребреница", каже Павловић.

Пратите нас и путем Вибера

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 20:00 Тет а тет са Татјаном Трнинић

    ''Колико знате о онима који живе под будним оком јавности?Знате ли о чему маштају, шта су све прошли, у чему уживају, шта раде када су потпуно сами? Које тајне су спремни да открију? Колико су спремни да се оголе?

  • 21:00 Серија: Од јутра до сутра (12+)

    ''''Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.

  • 21:45 Серија: Ко те шиша (12+)

    Хумористична хрватска серија 'Ко те шиша' прати Жигмунда, власника старомодног фризерског салона 'Салон за господу' и Божицу, власницу модерног салона за даме 'Колет', који се налазе један прекопута, на једном загребачком тргу, а дијели их само кафаница 'При Таубеку'.

  • 22:15 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.