Промоција другог тома Атласа злочина над Србима током протеклог рата заказана је за 20. мај у Бањалуци, а Виктор Нуждић, в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, за АТВ каже да је Атлас злочина над Србима током Одбрамбено-отаџбинског рата једно од капиталних дјела Републичког центра за истраживање рата.
Како је истакао, ово је наставак њиховог вишегодишњег истраживања које се односи на страдање Срба током Одбрамбено-отаџбинског рата.
„Носили смо се идејом да се не понови оно што се поновило након Другог свјетског рата а то је да немамо егзактне податке шта се дешавало са Србима током Другог свјетског рата и да на неки начин не доведемо себе у ситуацију да се и дан данас манипулише тим жртвама из Другог свјетског рата“, изјавио је Нуждић за АТВ.
Циљ је, како каже, да кроз вишетомна издања, на неки начин оставе помен, трајни документ о страдању Срба током деведесетих година. У првом тому је обрађена 1992. година и он је далеко обимнији од тома 2 јер је током 1992. године било мање злочина. Мање злочина је било због тога што је већ била формирана Војска Републике Српске и она је стала у заштиту невиног цивилног становништва у српским селима, подсјетио је Нуждић.
„Међутим, иако је по обиму мањи, злочини су се нажалост дешавали и током 1993. године и то неки од најкрвавијих злочина. Посебно бих ставио акцента на убијање српских породица, чиме се наставио континуитет убиства цијелих породица који је већ започет и раније у Другом свјетском рату. Довољно је да се присјетимо само и страдања породице Зец у Загребу, током 1992. године породице Ристовић у Сарајеву, страдање породице Голубовић у Коњицу а исто је настављено и током 1993. године. Обрадили смо трагичне судбине породице Јовановић у Зеници и породице Новаковић из Брезе, те породици Вуковић из Мостара. Наравно, то нису једини злочини који су се десили. Обрадили смо и један монструозан злочин који се континуирано дешавао током 1992. и 1993. године. Ради се о Казанима, једном од најстрашнијих злочина који су икада почињени не само у овом рату него уопште у ратовима. ко прочита сазнања до којих смо ми дошли не може остати имун јер оно што се дешавало у Сарајеву, над сарајевским Србима једноставно људски мозак не може да изврши перцепцију свих тих злочина“, изјавио је Нуждић за АТВ.
Оно што је најбитније у тренутној политичкој ситуацији јесте свакако злочини који су се десили 1993. године у Подрињу и односе се на страдање цивилног становништва у Кравицама а након тога и у Скеланима.
„Ту је само настављен континуитет страдања Срба у Подрињу током 1992. године, а исто је настављено и током 1993. године страшним злочинима у Кравици а након тога и у Скеланима. Оно што је интересантно рећи јесте да је извршено етничко чишћење Подриња, односно да је Подриње било етички чисто и сребренички крај очишћен од Срба још током 1992. и 1993. године“, рекао је Нуждић.
Гостовање Виктора Нуждића у Недјељним вијестима АТВ-а можете погледати у видео прилогу.