Правосудна правда је веома спора када је ријеч о српским жртвама што потврђује и подизање оптужнице над Србима у Чајничу због злочина који се десио прије 31 годину, рекао је Срни в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић.
Након што је потврђена оптужница против Рамиза Дураковића за ратни злочин над српским жртвама на подручју Чајнича 1993. године, Нуждић је рекао Срни да су институције Републике Српске урадиле све да документују овај и друге злочине.
- Министарство унутрашњих послова Републике Српске поднијело је стотине кривичних пријава, а Републички центар за истраживање рата и ратних злочина документовао је овај злочин и представио јавности у тому 2 Атласа злочина над Србима за 1993. годину - навео је Нуждић.
Он је напоменуо да је напад на Чајниче изведен са територије Црне Горе што говори у прилог томе да није постојао никакав заједнички план Срба како се упорно покушава наметнути наратив.
Напротив, каже, тзв. Армија БиХ је и те како била организована и плански је нападала српска села на овом подручју, почев од Јабуке и Јошанице у Фочи, преко Вишеградских села, па до Чајнича.
- Жртве су, нажалост, као и у многим другима нападима, била махом старија лица, а убијено је и једно дијете - подсјетио је Нуждић.
Нуждић је напоменуо колико је значајно да институције Републике Српске, прије свега Центар, настави са активностима и пројектима како би трајно остало записано шта се дешавало српском народу у протеклом рату.
- Ово је један од ријетких примјера који су обрађени у Атласима и који ће добити какав такав судски епилог. Многи од злочина над Србима које смо документовали нашим истраживањима нису се нашли пред правосудним институцијама - нагласио је Нуждић.
Он је најавио да ће Републички центар наставити да ради и трајно оставити свједочанства о догађајима из деведесетих година.
- Израдићемо Атласе страдања Срба и за 1994. и 1995. годину који ће представљати трајно свједочанство о страдању српског народа, али истовремено бити и опомена правосудним институцијама да процесуирају ове злочине - закључио је Нуждић.
Суд БиХ потврдио је оптужницу против Рамиза Дураковића /63/, осумњиченог за ратни злочин почињен над жртвама српске националности на подручју Чајнича 1993. године.
Дураковић, који је држављанин Србије и Њемачке, оптужен је да је као командант 43. бригаде такозване Армије БиХ знао за почињене злочине, а није предузео неопходне и разумне мјере да казни починиоце.