Професор уставног права

Каран: Процес против предсједника Српске - суђење између дејтонске и недејтонске БиХ

  • Извор: РТРС
  • 07.11.2024. 22:24

Коментаришући процес који се води против предсједника Српске Милорада Додика, министар унутрашњих послова и професор уставног права Синиша Каран, гостујући у нашем политичком магазину Печату, поручио је да је тим процесом настављена пракса кршења Дејтонског споразума, посебно Анекса 4, односно Устава БиХ.

Истакао је да ће се овим процесом показати се да ли је БиХ суверена земља.

- Овдје је суђење између дејтонске и недејтонске БиХ. Између уставне и неуставне. Побједе ли они предсједника Додика ова земља више нема смисла. Она онда апсолутно живи као протекторат у неуставном животу и срушиће потпуно дејтонску БиХ. Побједи ли предсједник Додик, БиХ има шансу да поврати свој живот. Ја ово издижем на овај ниво апстракције да људи схвате о чему се овдје ради. Дакле суди се Уставу Републике Српске, предсједнику којег је изабрао народ. Суди неко, човјек који се зове Шмит, по папиру који је он донио и рекао ово је закон. Да апсурд буде још већи, то суде наше институције које су такође неуставне - навео је Каран.

Каран наводи да нема уставног основа за формирање ни Суда ни Тужилаштва БиХ.

- Све те наметнуте институције увијек и вјечно остаће привременог карактера до момента када не прођу и процесну и материјалну страну. А процесна грешка се зове "високи представник" - јасно је подвукао Каран.

Каран наглашава да се овдје се поставља и питање да ли ће неко пристати да живи у протекторату и туторству.

- Бошњачка политика сматра да њима одговора протекторат, да им одговорају странци у Уставном суду, само да би своје парцијалне бошњачке циљеве остварили на простору цијеле БиХ. А то је рушење БиХ. БиХ никада више неће бити унитарна држава. Само у државама као што је БиХ у којима су три народа доминатна, постоји један облик заједничког живота, а то је федерална држава, и никако другачије - поручио је Каран.

Каран се осврнуо и на недавне америчке изборе за предсједника, и шта можемо очекивати од нове администрације у Вашингтону.

- Када се каже заштитите Дејтонски споразум, мисли се на то да се заштите народи. Државно уређење у БиХ је био узрок рата, али и узрок мира. Народи у БиХ учествују у политичкој власти, и то је Дејтонски споразум. Ако нас пусте на миру, већ су урадили много, јер овдје само три народа могу заједнички и концензусом доносити одлуке - поручио је Каран.

Каран је нагласио да је стање безбједности у Српској веома добро.

- МУП Републике Српске је стуб државности у Српској. Наша основна и најважнија дјелатност је чување уставног поретка. 782 припадника МУП-а дало је живот за Републику Српску. Стање безбједности у Српској је јако добро, наши грађани живе безбједно, али нећемо спавати на ловорикама, јер већ сутра можемо имати проблем на који морамо спремно одговорити. Кроз процес школовања нових кадрова имаћемо сјајну полицију.Треба нам неколико година, али немојте сумњати да ћемо имати патриотски одгојене и обучене кадрове који ће моћи одговорити у пуном капацитету у све тежим безбједоносним временима која су пред нама - закључио је Каран.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: