Ne može se sa sigurnošću tvrditi da je u Republici Srpskoj prisutan delta soj virusa korona, ali sve ukazuje da jeste, rekli su iz Instituta za javno zdravstvo.
Porast broja novooboljelih dnevno može ugroziti cjelokupno funkcionisanje i zato je vakcinacija prioritet u borbi protiv virusa korona.
Primjetno je da je sve više mlađih osoba sa specifičnom kliničkom slikom, koja se pojavljuje nakon što se vrate sa godišnjih odmora ili su bili u kontaktu sa licima van Republike Srpske.
“Nije dovoljno da građani kažu da imaju osjećaj slabosti i da ode na posao. Potrebno je da se javi svom porodičnom ljekaru. Simptomi koje smo primijetili u posljednje vrijeme su kao neke prehlade, hunjavica, kašalj, gastroinstenalne, i na to obratiti pažnju, a ne pripisujte to sotmačnim virusima ili trenutnom opštom slabošću organizma”, istakao je direktor Instituta za javno zdravstvo Branislav Zeljković.
Vakcinisani, ako se i desi da budu zaraženi, neće razviti težu kliničku sliku. Sve se čini na bržoj i organizovanijoj vakcinaciji.
Do sada je, uz posredstvo Privredne komore Srpske, vakcinisano više od 1.000 radnika.
“Imamo dodatno veliki broj preduzeća koji je zainteresovan za kolektivnu vakcinaciju i već u ponedjeljak slijedi nastavak ovih aktivnosti na dva punkta”, rekao je Vladmir Blagojević, portparol Privredne komore.
Prioriteti za vakcinaciju u narednom periodu trebalo bi da budu i roditelji školske djece i studenata, jer se bliži nova školska i akademska godina. Neophodno je smanjiti mogućnost kretanja virusa unutar porodica.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić izjavio je da je u narednom periodu potrebno povećati broj vakcinisanih osoba starih do 40 godina, prije svega roditelja školske djece, studenata, kao i osoba koje su se vratile sa godišnjih odmora da bi predstojeći talas virusa korona bio dočekan spremno.
Od toga koliko bude vakcinisanih zavisiće i brzina širenja virusa.