Гост Недјељних вијести

Граорац: Провокације из Сарајева нису почеле јуче

  • Извор: АТВ
  • 26.11.2023. 19:46

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Исидора Граорац рекла је, гостујући у Недјељним вијестима са Предрагом Ћурковићем, да напади и провокације из Сарајева нису почеле јуче и нису почеле са покушајима да се 25. новембар обиљежи у Републици Српској.

"Имам осјећај да то траје континуирано и да се само проналазе теме и прилике да би се провоцирао српски народ у глобалу. Наравно да то посебно утиче на породице оних који су највише дали за стварање Републике Српске - дакле, породице погинулих и несталих“, рекла је Граорац за АТВ. 

Она додаје да су они у Организацији били изненађени да након 28 година долази оваква иницијатива.

"Били смо изненађении шкорани. Питали смо се зашто да тај 25. новембар, или како они то желе да кажу 'дан државности', желе да прославе у Републици Српској они који су се деведесетих година потрдуили да та Југославија или БиХ у оквиру те Југославије не постоји више сада имају потребу да обиљежавају и да намећу нама у Српској тај дан. Првос у најавили обиљежавање у Мркоњић Граду, па онда, као да је то мала провокација, и у Бањалуци. Оно што породице посебно желе да истакну јесте да то није дан који је усвојен као празник који треба да се обиљежава на територији читаве БиХ. Ми имамо наш дан са којим се поистовјећујемо - то је 9. јануар, дан стварања Републике Српске. Врло брзо ћемо имати све оне активности које ће пратити обиљежавање овог дана са којим се породице погинулих и сав народ у Републици Српској поистовјећује“, каже Граорац.

Граорац је додала да политичари из Сарајева могу да дођу у Републику Српску али истиче да јој је драго што је Министарство унутрашњих послова Републике Српске одреаговало онако како је одреаговало - да је спријечено окупљање.

"Врло је похвално што се у све то укључила и градска борачка организација и спријечила све евентуалне проблеме који су могли настати“, каже она.

На тврдње предсједника СДП-а Нермина Никшића да грађани Републике Српске у Србију улазе са пасошем Граорац одговара да то није тачно и да у Србију улазе са личном картом.

"На основу специјалних веза имамо могућност двојног држављанства и на основу тога велика већина нас улази у Србију као у своју државу“, каже Граорац.

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Исидора Граорац каже да је парадоксално да министар одбране у Савјету министара БиХ Зукан Хелез тврди да у Републици Српској постоје војни кампови.

"Просто је парадоксално да једна озбиљна функција коју преставља Хелез каже да у Републици Српској постоје војни кампови а постоје док агенција на нивоу БиХ демантује те наводе. Ја бих прије препоручила да се позабаве војним камповима који су постојали у протеклом рату и у којима су страдали наши војници и то на на један монструозан начин. Свима су нам познати кампови муџахедина на Озрену гдје су Србима одсјецане главе и који су свршавали на најбруталније начине. Мислим да су то теме којима се министар одрбане БиХ треба да се бави. Изношење паушалних изјава је крајње некоректно и треба испитати на нивоу БиХ зашто се стварају тензије јер ни једна друга намјера није овом изјавом осим стварања тензија“, каже Граорац.

Апелационо одјељење Суда БиХ након одржане сједнице вијећа 26. октобра одбио је жалбу Тужилаштва БиХ као неосновану у случају Рамиза Дрековића, некадашњег команданта Четвртог корпуса такозване Армије БиХ, те потврдио ослобађајућу првостепену пресуду као правоснажну а Граорац каже да је то за породице погинулих, заробљених и несталих цивила то поразно, трагично, разочарававјуе и понижавајуће, а нарочито за оне жртве о којима је конкретно ријеч када је у питању Дрековић.

"Ово није јединствен случај. Оваквих и сличних рјешења из Суда БиХ смо имали и раније и питамо се како је могуће да за све злочине који су почињени над српским народом нема правде ни права. Како је могуће да тамо гдје постоје докази и свједоци све оно што је потребно да би неко био процесуиран и осуђен ти људи бивају ослобођени или има све као у случају Сакиба Махмуљина да и са пресудом напусте БиХ и не одлеже казну иако је смијешно говорити о тој казни“, пита Граорац.

Коментаришући процес који се води предсједника Републике Српске и вршиоца дужности директора Службеног гласника Српске Граорац каже да је очигледно да је то процес против Републике Српске.

"Циљ је да се укине ово што смо крвљу стекли и за шта је дало животе више од 30.000 српских бораца и цивила. Треба да с боримо и станемо уз наше институције и станемо уз људе који обављају функције. Сва јавност треба да схвати да нам је Република Српска на првом мјесту и да је за њу проливено много крви и да нам она мора бити света“, каже Граорац.

Комплетан разговор погледајте у наставку.

Пратите нас и путем Вибера

  • 14:00 Филм (Р)

    '' Филм (Р)

  • 16:00 Наша Српска (Р)

    Наша Српска (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 16:40 Бизнис Клуб (Р)

    Бизнис Клуб (Р)

  • 17:00 Одметница (Р) (12+)

    Одметница (Р) (12+)

  • 17:50 Емисија: Тајне музеја

    '''Емисија: Тајне музеја