Gost Nedjeljnih vijesti

Graorac: Provokacije iz Sarajeva nisu počele juče

  • Izvor: ATV
  • 26.11.2023. 19:46

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Isidora Graorac rekla je, gostujući u Nedjeljnim vijestima sa Predragom Ćurkovićem, da napadi i provokacije iz Sarajeva nisu počele juče i nisu počele sa pokušajima da se 25. novembar obilježi u Republici Srpskoj.

"Imam osjećaj da to traje kontinuirano i da se samo pronalaze teme i prilike da bi se provocirao srpski narod u globalu. Naravno da to posebno utiče na porodice onih koji su najviše dali za stvaranje Republike Srpske - dakle, porodice poginulih i nestalih“, rekla je Graorac za ATV. 

Ona dodaje da su oni u Organizaciji bili iznenađeni da nakon 28 godina dolazi ovakva inicijativa.

"Bili smo iznenađenii škorani. Pitali smo se zašto da taj 25. novembar, ili kako oni to žele da kažu 'dan državnosti', žele da proslave u Republici Srpskoj oni koji su se devedesetih godina potrduili da ta Jugoslavija ili BiH u okviru te Jugoslavije ne postoji više sada imaju potrebu da obilježavaju i da nameću nama u Srpskoj taj dan. Prvos u najavili obilježavanje u Mrkonjić Gradu, pa onda, kao da je to mala provokacija, i u Banjaluci. Ono što porodice posebno žele da istaknu jeste da to nije dan koji je usvojen kao praznik koji treba da se obilježava na teritoriji čitave BiH. Mi imamo naš dan sa kojim se poistovjećujemo - to je 9. januar, dan stvaranja Republike Srpske. Vrlo brzo ćemo imati sve one aktivnosti koje će pratiti obilježavanje ovog dana sa kojim se porodice poginulih i sav narod u Republici Srpskoj poistovjećuje“, kaže Graorac.

Graorac je dodala da političari iz Sarajeva mogu da dođu u Republiku Srpsku ali ističe da joj je drago što je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske odreagovalo onako kako je odreagovalo - da je spriječeno okupljanje.

"Vrlo je pohvalno što se u sve to uključila i gradska boračka organizacija i spriječila sve eventualne probleme koji su mogli nastati“, kaže ona.

Na tvrdnje predsjednika SDP-a Nermina Nikšića da građani Republike Srpske u Srbiju ulaze sa pasošem Graorac odgovara da to nije tačno i da u Srbiju ulaze sa ličnom kartom.

"Na osnovu specijalnih veza imamo mogućnost dvojnog državljanstva i na osnovu toga velika većina nas ulazi u Srbiju kao u svoju državu“, kaže Graorac.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Isidora Graorac kaže da je paradoksalno da ministar odbrane u Savjetu ministara BiH Zukan Helez tvrdi da u Republici Srpskoj postoje vojni kampovi.

"Prosto je paradoksalno da jedna ozbiljna funkcija koju prestavlja Helez kaže da u Republici Srpskoj postoje vojni kampovi a postoje dok agencija na nivou BiH demantuje te navode. Ja bih prije preporučila da se pozabave vojnim kampovima koji su postojali u proteklom ratu i u kojima su stradali naši vojnici i to na na jedan monstruozan način. Svima su nam poznati kampovi mudžahedina na Ozrenu gdje su Srbima odsjecane glave i koji su svršavali na najbrutalnije načine. Mislim da su to teme kojima se ministar odrbane BiH treba da se bavi. Iznošenje paušalnih izjava je krajnje nekorektno i treba ispitati na nivou BiH zašto se stvaraju tenzije jer ni jedna druga namjera nije ovom izjavom osim stvaranja tenzija“, kaže Graorac.

Apelaciono odjeljenje Suda BiH nakon održane sjednice vijeća 26. oktobra odbio je žalbu Tužilaštva BiH kao neosnovanu u slučaju Ramiza Drekovića, nekadašnjeg komandanta Četvrtog korpusa takozvane Armije BiH, te potvrdio oslobađajuću prvostepenu presudu kao pravosnažnu a Graorac kaže da je to za porodice poginulih, zarobljenih i nestalih civila to porazno, tragično, razočaravavjue i ponižavajuće, a naročito za one žrtve o kojima je konkretno riječ kada je u pitanju Dreković.

"Ovo nije jedinstven slučaj. Ovakvih i sličnih rješenja iz Suda BiH smo imali i ranije i pitamo se kako je moguće da za sve zločine koji su počinjeni nad srpskim narodom nema pravde ni prava. Kako je moguće da tamo gdje postoje dokazi i svjedoci sve ono što je potrebno da bi neko bio procesuiran i osuđen ti ljudi bivaju oslobođeni ili ima sve kao u slučaju Sakiba Mahmuljina da i sa presudom napuste BiH i ne odleže kaznu iako je smiješno govoriti o toj kazni“, pita Graorac.

Komentarišući proces koji se vodi predsjednika Republike Srpske i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Srpske Graorac kaže da je očigledno da je to proces protiv Republike Srpske.

"Cilj je da se ukine ovo što smo krvlju stekli i za šta je dalo živote više od 30.000 srpskih boraca i civila. Treba da s borimo i stanemo uz naše institucije i stanemo uz ljude koji obavljaju funkcije. Sva javnost treba da shvati da nam je Republika Srpska na prvom mjestu i da je za nju proliveno mnogo krvi i da nam ona mora biti sveta“, kaže Graorac.

Kompletan razgovor pogledajte u nastavku.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: