Тренутно онемогућен рад

ФЗО Републике Српске: Хакери напали ИЗИС

  • 01.01.2024. 09:15

Интегрисани здравствени информациони систем ИЗИС нападнут је од стране хакера, те је тренутно онемогућен рад у њему, саопштено је касно синоћ из Фонда здравственог осигурања Републике Српске.

"Стручне службе ФЗО Републике Српске заједно са партнерима који спроводе ИЗИС у пракси цијели дан раде на отклањању овог проблема,а о хакерском нападу обавијештено је и Министарство унутрашњих послова, тачније Управа криминалистичке полиције, Јединица за високотехнолошки криминалитет. Не знамо шта је циљ овог напада,али наше стручне службе чине све да систем поново почне да ради", навели су из Фонда.

Они су појаснили да, када је ријеч о пријему пацијената, без обзира што ИЗИС тренутно не ради, здравствене установе у случају потребе могу да примају пацијенте у складу са инструкцијама које су још раније послали здравственим установама у случају потешкоћа са ИЗИС-ом. Дакле, пацијенти се могу примати и здравствене установе у папирном облику могу да пишу рецепте, упутнице и слично.

"Иако смо од 1. јануара најавили употребу електронских здравствених  картица, док се у потпуности не врати систем, здравствене установе могу да примају пацијенте и без електронске картице и да користе податке из нашег Пословног информационог система.

Иако нам нису јасне намјере овог напада и то баш за вријеме празника, наше службе чим оспособе ИЗИС, јавност ћемо правовремено информисати.

Молимо грађане и здравствене установе за разумијевање, јер је ријеч о подмуклом нарушавању система и не знамо коме је то у интересу", поручили су из ФЗО Републике Српске.

Од данас у Српској за лијечење обавезна електронска здравствена књижица

У складу са одлуком Фонда здравственог осигурања (ФЗО) Републике Српске, од данас је обавезна примјена електронске здравствене картице.

- Фонд здравственог осигурања Републике Српске обавјештава здравствене установе и грађане да од данас идентификација и претрага пацијената је могућа само путем електронске здравствене картице или у појединим случајевима идентификационог броја који није ЈМБГ. Ова промјена је обавезујућа за све здравствене установе, укључујући и апотеке, чиме ће се унаприједити начин обраде здравствених информација о пацијенту. Изузетак ће бити само службе хитне помоћи и центри ургентне медицине, гдје ће бити у изузетним ситуацијама остављена могућност идентификације пацијената и на друге начине - наводе из ФЗО Републике Српске.

Како су истакли, преласком на примјену искључиво електронске здравствене картице повећаће се сигурност и заштита личних података пацијената, уз истовремено олакшавање приступа релевантним медицинским информацијама.

- Наиме, тренутно у Републици Српској у здравственим информационим системима су заступљени различити начини идентификације и претраге пацијента, идентификација путем јединственог идентификационог броја грађанина, електронске здравствене картице, имена и презимена пацијента у комбинацији са датумом рођења и слично - додају.

Напомињу да је увођењем електронске картице пацијента и Интегрисаног здравственог информационог система (ИЗИС), унапријеђен начин идентификације пацијената, чиме се повећала сигурност здравствених и личних информација, као и транспарентност извршених услуга и процедура, због чега је и важно да се максимално користе све ове могућности и предности.

- Све здравствене установе су дужне имати читач електронске здравствене картице, здравствени информациони систем који је интегрисан са ИЗИС-ом, у случају да користе властити информациони систем и мрежно-комуникациону инфраструктуру за комуникацију са ИЗИС-ом. Преласком на примјену електронске здравствене картице повећаће се сигурност и заштита личних података пацијената, уз истовремено олакшавање приступа релевантним медицинским информацијама - саопштили су из Фонда.

За сва додатна питања и информације о овим промјенама, наводе да их грађани могу контактирати путем њихове званичне електронске поште.

Пратите нас и путем Вибера