Фридманов институт изражава дубоку забринутост због ескалације политичке кризе у БиХ која ризикује дестабилизацију не само земље већ и читавог региона Балкана, са озбиљним посљедицама по мир у Европи, пише портал АСИ.
Из Фридмановог института упозоравају да су "догађаји од сриједе 23. априла 2025. године увече током којих је СИПА покушала да ухапси предсједника Републике Српске Милорада Додика, те накнадна интервенција полиције Српске да блокира покушај хапшења, алармантни знак колико брзо ситуација ескалира".
- Ове чињенице наглашавају конкретан ризик од експлозије ескалације која би могла довести до новог грађанског сукоба, сличног сукобу деведесетих. Налог за хапшење који је сарајевски суд расписао против Додика, оптуженог за подривање уставног поретка, представља чин који, далеко од унапређења стабилности, погоршава постојеће тензије сузбијањем дијалога. Ова иницијатива, која се доживљава као директан напад на аутономију Републике Српске, може само подстаћи климу сукоба и неповјерења између различитих етничких компоненти земље. Доказ за то је одбијање Интерпола да распише међународну потјерницу јер осуда не би испуњавала услове прописане Статутом саме организације - истичу из Фридмановог института.
Из Фридмановог института напомињу да "одлука Сарајева да иде овим путем, игноришући дубоке политичке и културне подјеле, изгледа као провокација која ризикује да гурне БиХ ка тачки без повратка".
- Вјерујемо да међународна заједница, умјесто да посредује и промовише дијалог, доприноси погоршању климе, заузимајући дјелимичне стране са једном или другом не узимајући у обзир легитимне забринутости свих укључених страна. Институт Фридман хитно позива на поштовање Дејтонског споразума који је од 1995. године камен темељац мира у БиХ, осигуравајући деликатну равнотежу између ентитета који чине земљу. Захтијевамо хитно повлачење налога за хапшење Милорада Додика, чин који, умјесто да донесе правду, ризикује да изазове насиље и непоправљиво угрози дијалог и стабилност у региону - наглашавају из Фридмановог института.
Из Фридмановог института су предложили да Италија промовише инклузивни дијалог између свих укључених страна и позвали и нову администрацију сад да се активно ангажује у промовисању преговора. Међународној заједници поручују да је дужна да се понаша одговорно прије него што буде прекасно.
Комплетан текст можете прочитати ОВДЈЕ.