Fridmanov institut izražava duboku zabrinutost zbog eskalacije političke krize u BiH koja rizikuje destabilizaciju ne samo zemlje već i čitavog regiona Balkana, sa ozbiljnim posljedicama po mir u Еvropi, piše portal ASI.
Iz Fridmanovog instituta upozoravaju da su "događaji od srijede 23. aprila 2025. godine uveče tokom kojih je SIPA pokušala da uhapsi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, te naknadna intervencija policije Srpske da blokira pokušaj hapšenja, alarmantni znak koliko brzo situacija eskalira".
- Ove činjenice naglašavaju konkretan rizik od eksplozije eskalacije koja bi mogla dovesti do novog građanskog sukoba, sličnog sukobu devedesetih. Nalog za hapšenje koji je sarajevski sud raspisao protiv Dodika, optuženog za podrivanje ustavnog poretka, predstavlja čin koji, daleko od unapređenja stabilnosti, pogoršava postojeće tenzije suzbijanjem dijaloga. Ova inicijativa, koja se doživljava kao direktan napad na autonomiju Republike Srpske, može samo podstaći klimu sukoba i nepovjerenja između različitih etničkih komponenti zemlje. Dokaz za to je odbijanje Interpola da raspiše međunarodnu potjernicu jer osuda ne bi ispunjavala uslove propisane Statutom same organizacije - ističu iz Fridmanovog instituta.
Iz Fridmanovog instituta napominju da "odluka Sarajeva da ide ovim putem, ignorišući duboke političke i kulturne podjele, izgleda kao provokacija koja rizikuje da gurne BiH ka tački bez povratka".
- Vjerujemo da međunarodna zajednica, umjesto da posreduje i promoviše dijalog, doprinosi pogoršanju klime, zauzimajući djelimične strane sa jednom ili drugom ne uzimajući u obzir legitimne zabrinutosti svih uključenih strana. Institut Fridman hitno poziva na poštovanje Dejtonskog sporazuma koji je od 1995. godine kamen temeljac mira u BiH, osiguravajući delikatnu ravnotežu između entiteta koji čine zemlju. Zahtijevamo hitno povlačenje naloga za hapšenje Milorada Dodika, čin koji, umjesto da donese pravdu, rizikuje da izazove nasilje i nepopravljivo ugrozi dijalog i stabilnost u regionu - naglašavaju iz Fridmanovog instituta.
Iz Fridmanovog instituta su predložili da Italija promoviše inkluzivni dijalog između svih uključenih strana i pozvali i novu administraciju sad da se aktivno angažuje u promovisanju pregovora. Međunarodnoj zajednici poručuju da je dužna da se ponaša odgovorno prije nego što bude prekasno.
Kompletan tekst možete pročitati OVDJЕ.