Члан Главног одбора СДС-а

Бјелица: Бранимо "осакаћени" споразум и идемо ка нечему што води дисолуцији

  • Извор: СРНА
  • 20.11.2023. 10:50

Српски народ у бившој БиХ, а данас Републици Српској налази се у раскораку и никако да питање живота и опстанка Срба на овим просторима буде схваћено или бар донекле прихваћено код земаља колективног Запада, изјавио је Срни члан Главног одбора СДС-а Милован Бјелица.

"Више је разлога за то, а један од њих је и наша инертност у тражењу модела како да то објаснимо и појаснимо и онима који то не желе да чују", истакао је Бјелица у подсјећању на потписивање Дејтонског мировног споразума.

Бјелица је оцијенио да је, након 28 година, Република Српска је у позицији да брани тако "осакаћен" Дејтонски мировни споразум, да се чврсто држи нечега што су они који су га креирали одбацили и погазили 10 секунди након потписа.

"Бранимо Српску" у Источном Новом Сарајеву

"А није требало да га уништавају, јер је заиста вођено рачуна о свему. Анекс четири овог споразума који је и Устав дејтонске БиХ представља оквир, који би да је провођен и поштован од БиХ направио успјешну и напредну земљу", сматра Бјелица, који је и начелник општине Соколац.

Овако, додао је он, тренутна ситуација води ка дисолуцији.

Бјелица је рекао да, када је настајао мировни споразум о прекиду ратних дејстава, тадашње српско руководство није било одушевљено многим питањима.

"Нисмо остали у Југославији, нисмо се ујединили са Србијом, нисмо постали самостални. Нисмо добили излаз на море, у рату брањене и одбрањене територије попут сарајевских општина смо морали да предамо, те није ријешено питање Брчког", рекао је Бјелица.

Према његовим ријечима, Споразум је прихваћен уз притисак и свеопшту агресију на српски народ, уз условљавања чак и из Србије.

Тадић: Српска брани Дејтонски споразум од узурпација

Тадић: Српска брани Дејтонски споразум од узурпација

"Прихватили смо га јер је доносио мир. Схватили смо га као признање Републике Српске и признање нашег права да одлучујемо о себи. Било је то међународно признање исправности и легитимитета наше борбе. Тако смо лакше поднијели све оно што нам у том споразуму није одговарало", нагласио је Бјелица.

Након тога, додао је Бјелица, услиједила је борба у миру.

"Притисак је добио другачији облик, а уцјене и тортура другачије, институционално лице. Тако је одлукама међународног гувернера Дејтонски мировни споразум прекрајан, скраћиван, сакаћен и дорађиван и увијек на штету српског народа", указао је Бјелица, појашавајући у чему се све огледа тај раскорак.

Он је истакао да му све ово личи на СФРЈ од 1988. године када су политичари и међународна заједница, не схватајући дух времена ни шта се дешава у земљи и свијету, водили неке своје свађе и свађице, надгорњавали се око ротирања и фотеља, а бринули о записницима и саопштењима са сједница које су личиле на кафанске расправе.

Калинић: БиХ је као троножац, измакне ли се

Калинић: БиХ је као троножац, измакне ли се "српска ногара", нема земље

Бјелица је изразио наду да ће у Републици Српској радити на томе да у поменутој аналогији све више личи на Словенију из тих времена.

Пуних 28 година навршава се сутра од када је у америчкој бази "Рајт Петерсон" у Дејтону парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставноправни поредак.

Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета - Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 23:20 Муззик топ 20

    Музичари без "повратне спреге" (феедбацка) остају дезорјентисани и демотивисани, зато се показала потреба за емисијом као што је Муззик топ 20, која се садржајно наслања на легендарне емисије као што је био Хит месеца осамдесетих година прошлох века, кроз које су стасавали млади редитељи и други визуелни уметници док су често још као студенти режирали своје прве радове.

  • 00:30 Ноћни програм

    Ноћни програм