Omikron soj virusa korona je zabrinjavajuća varijanta, iz razloga bržeg širenja i izazivanja novog talasa, izjavila je Jela Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske, gostujući u Centralnim vijestima ATV-a.
"Omikron soj virusa korona se može detektovati tako što radimo sekvencioniranje genoma virusa koji se radi u laboratoriji Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske. U prethodnim talasima, mi smo detektovali britanski soj i delta varijantu virusa da bismo znali šta cirkuliše i šta izaziva novi talas. Mi te analize, pošto su vrlo kompleksne, radimo periodično i mislim da ćemo do kraja godine uraditi još jednu seriju ove analize da bismo znali šta je tačno cirkulisalo. Nadamo se da ćemo do kraja godine imati te podatke", poručila je Aćimovićeva.
Ona ističe da je to zabrinjavajuća varijanta virusa iz više razloga.
"Ono što znamo je da su prve informacije prema SZO, odnosno prva prijava novog virusa bila je 24. novembra, a već 26. SZO je ovu varijantu virusa proglasila varijantom koja je zabrinjavajuća. To je peta po redu zabrinjavajuća varijanta virusa. Ova je prepoznata u roku od dva dana. Ona predstavlja zabrinjavajuću varijantu iz više razloga, a to je brzo širenje i izazivanje novog talasa", dodaje Aćimovićeva.
Klinička slika je, kako kaže, za sada lakšeg oblika, ali dodaje da može doći i do izmjena iste.
"Za sada nemamo informacije da je teža. Većina tih pacijenata u Africi je imala blažu kliničku sliku. Međutim, moramo znati da većina tih pacijenata, kod kojih je registrovana ova nova varijanta, spada u mlađe kategorije. U početku su to bili studenti, kod kojih inače imamo blaže klinčke slike i zbog toga ne možemo znati još uvijek da li je i u kakvoj će mjeri dolaziti do izmjene karakteristika same kliničke slike", ističe ona.
Apel stanovništvu da uradi sve što je u njihovoj moći kako bi se zaštitili od novog soja virusa korona.
"Preporuka je da u svakom momentu, svaki pojedinac uradi sve da bi se zaštitio i tako smanji mogućnost da se zarazi. Vakcine u svakom slučaju smanjuju mogućnost da se ljudi zaražavaju. Dijagnostički testovi su još uvijek funkcionalni. SZO kaže da dijagnostički PCR testovi mogu da prepoznaju ovaj soj", zaključuje Jelena Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo Srpske.