SAD su uvele nove sankcije sa ciljem da ometaju tokove finansiranja Hamasa nakon njegovih smrtonosnih napada u Izraelu.
Sankcije pogađaju devet pojedicana i jedan entitet, svi sa sjedištem na Bliskom istoku i u Africi, i imaju za cilj da blokiraju pristup fondovima koji se drže u SAD.
Glavno pitanje koje sve interesuje jeste ko to finansira Hamas?
Naime, ova palestinska militantna grupa ima složenu finansijsku mrežu koju koristi za usmjeravanje podrške dobrotvornih organizacija i privatnih donatora, kao i prijateljskih nacija kao što su Iran i Katar, piše Skajnjuz.
Gotovina prolazi kroz Hamasovu podzemnu mrežu tunela, a finansiraju se i koristeći kriptovalute da bi se zaobišle međunarodne sankcije nakon što su SAD i ЕU proglasile Hamas terorističkom organizacijom.
Američki Stejt department saopštio je da ima dokaze da Iran godišnje daje do 100 miliona dolara palestinskim grupama, uključujući Hamas.
Iran je negirao da je pomogao Hamasu da napadne Izrael, ali je pozdravio akciju militanata.
Katar je takođe platio stotine miliona dolara Gazi od 2014. godine.
Hamas takođe prikuplja prihode putem poreza na plate, pomoć, uvoz i druge ekonomske aktivnosti unutar Gaze.
Izraelska policija saopštila je da je nedavno sarađivala sa Ujedinjenim Kraljevstvom na zamrzavanju računa u Barclays banci, koji je povezan sa prikupljanjem sredstava za Hamas, a takođe je uspješno zamrzla račune kriptovaluta koje je grupa koristila za prikupljanje sredstava.
Istraživačka kompanija TRM Labs saopštila je da su izraelske vlasti posljednjih godina zaplijenile "desetine miliona dolara" u kriptovalutama sa adresa povezanih sa Hamasom.