Sarajevo
Bosna i Hercegovina, na silu stvorena zajednica i utočište za teroriste, kako su pisali američki mediji, i 30 godina nakon rata demonstrira nepremostive razlike.
Demonstraciju apsurda svijet je vidio i 2016. godine kada su u Sarajevu Bošnjaci pružali podršku demokratskom kandidatu na izborima u Americi Hilari Klinton, dok svega nekoliko kilometara dalje u Istočnom Sarajevu gdje žive Srbi, podrška je pružana republikanskom kandidatu Donaldu Trampu.
Apsurd i nepremostive razlike vide se i u podršci u sukobu Izraela i Palestine. Dok svijet zgražavao nad terorističkim napadom Hamasa 7. oktobra, bošnjački političari i javnost u Sarajevu je ćutala dok je na Palati Republike Srpske u Banjaluci projektovana zastava Izraela.
Nakon odgovora Jerusalima na terorizam, pojavila se i podrška u Sarajevu, ali podrška Palestini. Ta podrška samo se radikalizovala do danas i izražena je kroz proteste građana ispred zgrade Ambasade Izraela u Sarajevu, do navijačke podrške.
U srpske institucije su dolazili ambasadori Izraela, dok su u Sarajevu primani ambasadori Palestine. Pred usvajanje rezolucije o Generalnoj skupštini UN-a kojom se 11. juli proglašava međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, bošnjački zvaničnici su redovno davali izjave u kojima zločin tokom građanskog rata u BiH porede sa onim što Izrael radi Gazi.
Saopštenja su dolazila sa najvišeg bošnjačkog vrha. Član Predsjedništva BiH Željko Komšić izdao je saopštenje u 15. januara u kojem zapad naziva licemjernim u slučaju Gaze gdje je situaciju poredio sa Srebrenicom iz jula 1995. godine.
„Znam na čijoj sam strani. Ne mogu biti na strani nekoga ko ima moć i koristi je da bi izbrisao sa lica zemlje civile i čitavu naciju“, rekao je Komšić.
Ništa blaže izjave nije imao ni ministar inostranih poslova Еlmedin Konaković koji pokušava da stupi u kontakt sa administracijom predsjednika SAD Donalda Trampa.
„U UN-u su bile četiri rezolucije o Palestini, mi smo imali suveren stav i sve četiri rezolucije smo podržali, samo mi i Slovenija iz regiona i mali dio evropskih zemalja koje su bile hrabre da sačuvaju moralni kompas. Istovremeno, sačuvali smo svoju diplomatsku poziciju koja nam je veoma važna u međunarodnim okvirima“, izjavio je Konaković.
Dok su se zvaničnici koje biraju Bošnjaci uzdržavali od direktne podrške Hamasu, sami Bošnjaci nisu. Podrška je stizala sa brojnih strana, a na mitinzima podrške pružana je i puna podrška terorističkoj organizaciji Hamas.
Bivši ratni komandant 7. muslimanske brigade koja je djelovala u okviru takozvane Armije RBiH Šerif Patković javno je izjavio da se stavlja na raspolaganje pokretu Hamas u sukobu između Izraela i Hamasa u pojasu Gaze.
„Brigada pokreta Еl Hamas nastala iz političkog krila Mladomuslimanskog bratstva mene duboko podsjeća na Sedmu (Muslimansku brigadu takozvane Armije BiH) i ja kao komandant, ali i kao čovjek – stavljam se na raspolaganju datom trenutku da im se pridružim“, rekao je Patković.
U bošnjačkom entitetu na sportskim utakmicama, protestima i drugim javnim događajima često možemo vidjeti antisemitske poruke, skrnavljenje izraelske zastave, isticanje zastave Hamasa.
Sa druge strane, srpsko rukovodstvo na čelu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom konstantno održava odnose sa Izraelom. Srpski narod i jevrejski dijele istoriju stradanja – poruka je sa brojnih komemorativnih skupova koji se prisjećaju genocida koji je sprovela Nezavisna država Hrvatska (NDH) za vrijeme Drugog svjetskog rata nad Srbima, Jevrejima i Romima.
„Sa tugom se ponovo podsjećamo na strašne Hamasove okrutnosti, koja je počela 7. oktobra 2023. godine. Poslije 503 dana Izrael je primio četiri kovčega u kojima su bila tijela četiri taoca koje su oteli teroristi Hamasa, ali su umrli u zatočeništvu. Dvoje od njih bila su djeca. Teško je shvatiti okrutnost koju su teroristi Hamasa pokazali prema izraelskim taocima“, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik 21. februara 2025. godine.
Predsjednik Republike Srpske, dijela BiH gdje žive Srbi, održava bliske odnose sa izraelskim rukovodstvom. Nedavno je bio i gost na Međunarodnom forumu o borbi protiv antisemitizma u Jerusalimu gdje je jedan od govornika bio i izraelski premijer Benjamin Netanjahu.
Kolijevka terorizma
U godinama nakon stravičnog terorističkog napada u SAD na Svjetski trgovinski centar, CIA je objavila izvještaje u kojima tvrdi da su pripadnici Al Kaide bili i u BiH za vrijeme rada. Bosnu i Hercegovinu su označili kao tranzitnu zonu i mjesto vrbovanja islamskih militanata.
Tokom građanskog rata u BiH, strani islamski plaćenici, poznati kao mudžahedini, ratovali su na strani muslimana protiv srpskih i hrvatskih trupa. Еl Mudžahedin čiji pripadnici su dolazili sa Bliskog istoka počinili su stravične zločine nad srpskim stanovništvom. Sa njima je bio i Khalid Šeik Muhamed (Khalid Sheikh Mohammed KSM) idejni tvorac stravičnog terorističkog napada u SAD.
I ostali teroristi zadržavali su se u BiH tog vremena zbog neuređene bezbjednosne strukture.
Čak i danas na godišnjice obilježavanja ratnih pohoda tokom sukoba 90-tih godina, brojne grupacije na području Krajine kao što je mjesto Bužim, u maskirnim uniformama, islamističkim natpisima i povicima Alahu ekbar proslavljaju svoje ratne heroje.
Međunarodna zajednica je osuđivala aktere ovih događaja, ali nikada konkretniji potezi nisu poduzeti. Ono što još više plaši javnost su mlade osobe koje su učesnici takvih skupova.