Jedini put ka miru u Nagorno-Karabahu je potpuno povlačenje jermenske vojske iz ovog područja i raspuštanje režima u Stepanakertu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Azerbejdžana. Ministarstvo odbrane Jermenije ističe da na Karabahu nema njihovih jedinica.
- Azerbejdžanska strana je u više navrata izjavljivala da, suprotno tačkama trilateralne izjave od 10. novembra 2020. godine, jermenske Oružane snage ostaju u azerbejdžanskom regionu što predstavlja ozbiljnu prijetnju regionalnom miru i stabilnosti. Jedini način da se postigne mir i stabilnost u regionu je potpuno povlačenje jermenskih oružanih snaga iz regiona Karabaha Azerbejdžana i raspuštanje takozvanog režima - navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Azerbejdžana.
Jerevan negira da se u Karabahu nalazi jermenska vojska.
- I ranije i sada u azerbejdžanskim izvorima se sreću lažne tvrdnje da u Nagorno-Karabahu postoje jedinice armenskih oružanih snaga, vojna tehnika i vojnici. Izjavljujemo da Republika Jermenija nema vojsku u Nagorno-Karabahu - saopštilo je Ministarstvo odbrane Jermenije.
Portparolka ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova saopštila je da je Rusija u kontaktu sa vlastima Azerbejdžana u vezi dešavanjima u Karabahu.
Očekuje se saopštenje ruskog MIP-a.
Azerbejdžansko Ministarstvo odbrane objavilo je radije da je pokrenulo "lokalnu antiterorističku operaciju" protiv jermenske vojske u Nagorno-Karabahu.
Azerbejdžanska vojska navodi da se u okviru aktivnosti koristi visokoprecizno oružje i da su mete vojni objekti.