Više od 500 potresa pogodilo je poluostrvo Rejkjavik od ponoći. Iako su bili slabiji nego zemljotresi u posljednja dva dana, stručnjaci naglašavaju da je 15 kilometara duga "rijeka magme" koja teče ispod poluostrva još uvijek aktivna i prijeti sada potpuno evakuisanom gradu Grindavik.
Većina potresa dogodila se ispod njega i stotine ljudi je pobjeglo.
Pukotine su se pojavile na gradskim cestama jer su mali potresi uzrokovali pomicanje i slijeganje krajolika.
Zvaničnici su u ponedjeljak poslijepodne rekli da će Grindavik ostati evakuisan tokom noći, budući da se situacija nastavlja pratiti iz minute u minutu.
Vulkanolozi kažu da najnovija ažuriranja mogu ukazivati na manju nadolazeću erupciju nego što se prije mislilo. Međutim, još uvijek može dovesti Grindavik u stvarnu opasnost, zbog mogućnosti izlijevanja lave.
Vlasti naglašavaju da je situacija vrlo neizvjesna. Grindavik je samo 15 kilometara južno od međunarodne avio luke Keflavik, ali letovi i dalje pristižu i odlaze kao i obično.
Putnici se boje mogućeg ponavljanja poremećaja izazvanog u aprilu 2010, kada je eruptirao islandski vulkan Еjafjadlajekidl. Nastali oblak pepela donio je haos u evropsku vazdušnu industriju na sedam dana, s više od 50.000 otkazanih letova. Do sada, međutim, nije bilo sličnog onečišćenja vazduha.
Oko obližnjeg vulkana Fagradalsfjal posljednjih je sedmica zabilježeno na hiljade potresa. Koncentrisani su na poluostrvu Rejkjavik, koji je bio uspavan zbog vulkanske aktivnosti 800 godina prije erupcije 2021.
Island je proglasio vanredno stanje, dok je islandska meteorološka kancelarija saopštila da postoji znatan rizik od erupcije. Tor Tordason, profesor vulkanologije na Univerzitetu Island, rekao je za Bi-bi-si da je magma sada ispod 800 metara ispod površine i da se čini da je erupcija neizbježna.
"Nažalost, čini se da je najvjerojatnija strana erupcije unutar granica grada Grindavika", dodao je.