Srbija

Otkriveno odakle stiže roba koja se prodaje u sekend hendu

  • Izvor: Kurir
  • 25.12.2023. 20:14

Roba koja se prodaje u sekend prodavnicama u Srbiji uvezena je iz preko 50 zemalja sveta, a uglavnom iz Еvropske unije, Velike Britanije, Švajcarske, SAD, Kanade, Australije, kažu za Kurir iz Uprave carina.

Sekend hend radnje preplavile su sve gradove u Srbiji!

U mnogima ima dobre i kvalitetne garderobe, ali u posljednje vrijeme u pojedinim ima i škarta. U prvopomenutim prodavnicama postoji dosta markirane robe, nemali broj ljudi se zbog odnosa cijene i kvaliteta tamo oblači od glave do pete. A kad god nečega postane previše, nađu se oni koji cijelu priču uruše svojim nemarom.

Naime, pri uvozu korišćene robe namijenjene daljoj prodaji Uprava carina postupa u skladu sa Uputstvom za prekogranično kretanje pojedinih vrsta korišćene tehničke robe i odjeće, koje je izdalo ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine - Uprava za zaštitu životne sredine u aprilu 2004. godine.

Božićna čarolija u porodici Andričić

Božićna čarolija u porodici Andričić

- Prema tom Uputstvu, pri uvozu korišćene odjeće, ukoliko je ona klasifikovana, dezinfikovana i kvaliteta nivoa ekstra (polovna odjeća koja je skoro ista kao nova), ili kvaliteta nivoa 1. (isti kvalitet kao ekstra, ali može da bude pokoja fleka) - nije potrebno pribavljanje i prilaganje dozvole za uvoz otpada. Nošena odjeća koja je klasifikovana kao ekstra kvalitetna ili prve klase može se, dakle, uvoziti bez dozvole za uvoz otpada. Isflekana, iscijepana i pohabana odjeća i obuća ne mogu se legalno prenijeti preko granice, pošto se takva garderoba i obuća smatra otpadom u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom - navode iz carine i dodaju:

- Sva polovna garderoba koja se uvozi mora biti razvrstana i praćena detaljnom specifikacijom, radi lakše identifikacije, s obzirom da je za tu robu prilikom stavljanja u slobodan promet predviđena obavezna detaljna kontrola, kojom će se neposredno utvrditi tačno stanje prijavljene robe. Za razliku od polovne odjeće, u skladu sa mišljenjem Ministarstva zaštite životne sredine, upotrebljavana obuća se ne može dezinfikovati i dovesti do ekstra kvaliteta, te se ona smatra otpadom i kao takva se ne može uvoziti Republiku Srbiju radi dalje prodaje, kao ni u humanitarne svrhe.

Što se tiče tretmana polovne garderobe od strane trgovaca, kontrola njenog kvaliteta i trgovina na unutrašnjem tržištu nisu u nadležnosti Uprave carina.

(Izvor: Kurir)

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: