Za devet mjeseci ove godine pripadnici MUP-a Republike Srpske iz saobraćaja isključili su 16.931 vozača, a najveći broj isključenja zabilježen je zbog vožnje u alkoholisanom stanju.
Kako su istakli za "Nezavisne novine" iz Ministarstva, od ukupnog broja isključenih vozača iz saobraćaja, 14.094 vozača isključena su zbog vožnje pod uticajem alkohola.
"Zbog odbijanja kontrole na prisustvo alkohola u organizmu iz saobraćaja je isključeno 240 vozača, 121 vozač zbog vožnje pod uticajem opijata i 1.053 vozača zbog odbijanja kontrole na prisustvo narkotika", naveli su u MUP-u Srpske.
Prema ovim podacima, u prosjeku su policajci iz saobraćaja svakog dana isključili 62 vozača, od čega je zbog alkohola svakodnevno isključen 51 vozač.
Da volan i alkohol ne idu zajedno, potvrđuje i podatak Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske koji pokazuje da su saobraćajne nezgode najčešće prouzrokovali vozači koji su vozili pod dejstvom alkohola, njih nešto više od 1.000.
"Saobraćajne nezgode prouzrokovalo je i pet vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom droga ili psihoaktivnih lijekova", rekli su u nadležnom ministarstvu.
Sa druge strane, prema podacima MUP-a, tokom prošle godine iz saobraćaja je isključeno 21.118 vozača, od čega je 18.100 vozača koji su se za volanom našli u alkoholisanom stanju.
"Zbog odbijanja kontrole na prisustvo narkotika iz saobraćaja je isključeno 807 vozača, 267 vozača zbog odbijanja kontrole na prisustvo alkohola u organizmu i 125 vozača zbog vožnje pod uticajem opijata", podsjetili su u MUP-u Srpske.
Nikola Torbica, rukovodilac Odsjeka za vozače, puteve i vozila iz Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske, istakao je za "Nezavisne novine" da broj isključenih vozača zbog alkohola ne iznenađuje.
"Agencija već nekoliko zadnjih godina mjeri indikatore bezbjednosti saobraćaja. U tim indikatorima imamo indikator koji se odnosi na alkohol i već nekoliko godina upozoravamo na to da, prema indikatorima, imamo veoma loše stanje. Imamo veliki broj vozača koji upravljaju pod dejstvom alkohola", rekao je Torbica.
Kako je istakao, treba razmišljati o preventivnom djelovanju koje podrazumijeva veće ulaganje u kampanje i edukacije, kao i represivnim mjerama.
"Moglo bi se razmišljati i o spuštanju granice za lišavanje slobode. Dakle, da spustimo granicu koja je sada propisana na nula alkohola, da idemo s tom rigoroznijom mjerom", rekao je on ističući da novčane kazne mogu ostati iste, ali da se poveća broj kontrola.
Kad je riječ o višestrukim povratnicima u činjenju prekršaja, Torbica navodi da je jedno od rješenja ugradnja alko-brava koje će spriječiti da vozač koji je pod uticajem alkohola pokrene vozilo.
"Kako se približavaju praznici, Agencija će sa svim ostalim subjektima bezbjednosti saobraćaja da sprovodi kampanju koja je namijenjena smanjenju broja vozača koji voze pod uticajem alkohola", rekao je Torbica za "Nezavisne novine" dodajući da žele kampanjama promijeniti stavove kod ljudi kako bi shvatili koliko je rizično upravljati vozilom pod dejstvom alkohola.