Sve je više napada na Srpski narod i pokušaja da se mijenja i falsifikuje istorija, a to imamo priliku da vidimo i u tumačenju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Zato se ne smije dozvoliti da se ovaj sporazum izmijeni nego stalno treba podsjećati na njegove izvorne principe i boriti se za povratak nadležnosti koje su Republika Srpska i srpski narod dobili tim dokumentom,smatraju istoričari.
- Mislim da je to jedna od ključnih političkih bitaka koja će biti vođena u narodnom periodu, jer očigledno je da pritisak na Republiku Srpsku nije prestao, iluzorno je da će prestati u narednom periodu, on se može samo pojačavati ali onoliko koliko mi budemo mudri, ali moram reći i hrabri i uporni u odbrani Dejtonskog mirovnog sporazuma i principa koje je on uspostavio, institucionalnog okvira Republike Srpske, u toj meri ćemo i opstati na ovom prostoru – rekao je Draga Mastilović, direktor Instituta istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
I iz Ruskog istorijskog društva, poruka je jasna: „Važno se suprostaviti krivotvorenju istorije. Samim tim štitite se i Dejton o kome se mora posebno voditi računa."
Predsjednik Upravnog odbora Ruskog istorijskog društva, Ruslan Grigorijevič Gaugev rekao je da falsifikovanje istorije može da se dešava iz različitih razloga, te da postoje ljudi koji žele da zarade jeftine poene zbog skandalne slave.
- Postoje nažalost i slučajevi svjesnog krivotvorenja i izvrtanja istorije, a to su pokušaji involviranja specijalnih narativa koji imaju rušilački faktor za društvo – dodao je on.
Koliko se istorija falsifikuje dobar primjer je političko Sarajevo. Svojih ratnih ciljeva nisu se odrekli, a uz podršku Međunarodne zajednice napravljeni su mitovi o agresorima i žrtvama.
Draga Mastilović je naglasio da su uz podršku Međunarodne zajednice napravljeni mitovi o agresorima i žrtvama.
- Iako je postalo iluzorno sa pozicija nauke, istorijske nauke, insistirati na tim mitovima, na njima se i dalje insistira. I sada, kada je postalo jasno da će istorijska nauka, na osnovu prvorazrednih istorijskih dokumenata, "oduvati", da tako kažem, te istorijske mitove, sada se preko međunarodnih faktora pokušava i zakonski nametnuti ta mitomanija – istakao je.
Ministar za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske, Željko Budimir, kaže da je revizija istorije postala politika Zapada.
- Važno je reći da mi ovdje ne pričamo o nekim istorijskim metodama ili pristupu istoriji, nego pričamo o nečemu što se već dešava kroz sukobe i politike koje Zapad, kada je u pitanju Rusija, primjenjuje već duže vrijeme – izjavio je ministar.
O svemu ovome govorilo se na naučnom skupu "Izazovi savremene istoriografije: metodološki problem, revizionizam, falsifikati i mitovi" koji se održava u Palama. Na skupu učestvuju eminentni istoričari iz Republike Srpske, Srbije i Ruske Federacije.