Еkonomsko osnaživanje žena žrtava nasilja, ključno je u borbi koju organizacija Udružene žene iz Banjaluke godinama vodi na nekoliko frontova. Zbog toga su prije osam godina i osnovale Fond za ekonomsko osnaživanje žena zahvaljujući kojem su brojne žrtve porodičnog nasilja uspjele da stanu na svoje noge i počnu neki novi i bolji život.
Еkonomsko osnaživanje žena žrtava nasilja, ključno je u borbi koju organizacija Udružene žene iz Banjaluke godinama vodi na nekoliko frontova. Zbog toga su prije osam godina i osnovale Fond za ekonomsko osnaživanje žena zahvaljujući kojem su brojne žrtve porodičnog nasilja uspjele da stanu na svoje noge i počnu neki novi i bolji život.
Ovaj Fond "živi“ od donacija i zbog toga je svaka marka i svaki znak pažnje velika stvar, kažu iz Udruženih žena, koje je osmomartovskim poklonom i ove godine obradovala Infinity International Group.
Infinity grupacija godinama pokazuje da ima sluha i razumijevanja za ono što radimo i to nam je dodatni vjetar u leđa, kaže Gorica Ivić iz Udruženih žena i napominje da je izuzetno važno da velike kompanije prepoznaju značaj Fonda i svega onoga što kroz njega može da se ostvari.
"Mi se godinama borimo za unapređenje politika u oblasti borbe protiv nasilja, a posebno nam je važna direktna podrška ženama kroz Sigurnu kuću, SOS telefon, pravno i psihološko savjetovalište. Ipak, i kad uspijemo da pružimo pomoć, ono što na kraju nedostaje je upravo ekonomsko osnaživanje i skup mjera koje mogu pomoći ženama da nastave normalan život. U tom smislu radi naš Fond koji je prvenstveno namijenjen našim korisnicama koje imaju želju i viziju da nešto rade i kojima je to jedina vrsta pomoći“, kaže Ivić.
Takođe napominje da veliki broj žena u Sigurnu kuću dolazi sa djecom, što je dodatni motiv da im se pomogne i omogući da zakorače u neki novi život.
"Sredstva dodjeljujemo u skladu sa individualnim potrebama. Nekad su to sredstva za plastenik, oprema za rad, zanatske usluge. Fond je osnovan 2016. godine i sve veći broj kompanija i pojedinaca prepoznaje njegov značaj, što nam je pokazatelj da smo uradile i radimo pravu stvar“, kaže Ivić.
U susret 8. martu, tradicionalno stavljamo u fokus upravo tu ekonomsku komponentu naše borbe, kaže Amela Bašić Tomić, dugogodišnja koordinatorka Sigurne kuće u Banjaluci. Zato je i ove godine poseban poziv upućen poslodavcima.
"Konstantno promovišemo značaj zapošljavanja i zato upućujemo poziv poslodavcima da u toku godine zaposle najmanje jednu korisnicu Sigurne kuće. U našoj bazi podataka već imamo više od 15 kompanija koje nude tu mogućnost, a svake godine javlja ih se sve više. Sve to znači da svijest o tome postoji i to je velika pobjeda svih nas“, kaže Bašić Tomić.
I Infinity grupacija biće aktivan partner u zapošljavanju žena korisnica Sigurne kuće, kaže Sergej Močević, biznis development manadžer u IIG, koji je gošćama iz Udruženih žena uručio ovogodišnju donaciju.
"Osim novčane pomoći od 3.000 KM Fondu za ekonomsko osnaživanje žena, ove godine ćemo Sigurnoj kući donirati i tri računara za potrebe korisnica, a naš centar Calculus držaće i obuku za korisnice, radi unapređenja vještina rada na računaru koje im svakako mogu biti od pomoći. Naša grupacija od svog osnivanja prepoznaje značaj društveno odgovornog poslovanja i pomoći široj zajednici, a rad Udruženih žena zaista nije teško prepoznati, jer su svojim trudom i zalaganjem mnogo toga postigle“, kaže Močević.
Napominje da je grupacija i svojim "brojnim stanjem“ već pokazala da su žene posebno cijenjene i dobrodošle u njihov tim, imajući u vidu da su u okviru IIG na velikom broju rukovodećih pozicija upravo žene.
Sve to pokazuje da su kao lideri u oblasti energetike i informacionih tehnologija uspjeli da razbiju predrasude i podjele na muška i ženska zanimanja, zbog čega će, kažu iz Infinity grupacije, Udruženim ženama i njihovoj borbi uvijek biti od pomoći.
Posebni osmomartovski pokloni
Organizacija Udružene žene svojim domaćinima nije ostala dužna, pa su i one došle sa poklonom. U pitanju je ručno rađen zidni sat sa motivima drveta života, koje su napravile korisnice Sigrune kuće, u okviru radno-okupacione terapije.
"To je jedan od vidova pomoći ugroženim ženama, ali i način da njihov rad posebno promovišemo. Upravo je u Domu omladine u toku izložba radova, a novac od prodaje ide u ruke kreatorki“, kaže Amela Bašić Tomić.
Napominje da je to jedan od načina da se animira i šira društvena zajednica koja će, ne samo kupovinom, već i samom posjetom izložbi, pokazati da je svjesna problema sa kojima se ove žene suočavaju.