Nema nestašice osnovnih životnih namirnica po marketima, do njihovog poskupljenja ne smije doći i nema potrebe za pravljenjem zaliha, poručeno je građanima nakon vanredne sjednice Vlade Republike Srpske. Ministar trgovine Suzana Gašić kaže da je usvojena Uredba o vraćanju cijena na prethodni nivo, kojom cijene osnovnih životnih namirnica moraju ostati onakve kakve su bile 5. marta.
"Ovim putem i na ovaj način želimo da ukažemo ljudima da zaista nemaju potrebe ni za kakvom vrstom panike. Naše tržište je uredno snabdjeveno, naše količine svih osnovnih životnih namirnica su sasvim dovoljne, protok je uredan i nema nikakvog mjesta panici. Upravo iz tog razloga, smanjenja straha kod ljudi, donesena je ova uredba u smislu da ljudi mogu da budu sigurni da neće biti bezrazložnog povećanja cijena osnovnih životnih namirnica", kaže Suzana Gašić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.
Proizvođači osnovnih životnih namirnica, u ovom slučaju brašna, kažu da proizvodnja teče nesmetanim tokom, a sve i da dođe do zastoja, imaju zalihe roba.
"Što se tiče zaliha sirovina koje su potrebne za proizvodnju, naročito pekarskih proizvoda, naše zalihe su maksimalne. Sa dobavljačima smo takođe dogovorili i rezervisali sirovine koje su nam neophodne za proizvodnju brašno, kvasac, sol, tako da što se tog dijela tiče apsolutno nema nikakvih problema ni u snabdijevanju, niti postoji ikakva potreba za panikom", kaže Dragan Popara, direktor proizvodnje "Krajina klas" Banjaluka.
"Za naredni period smo sigurni, nekih mjesec ipo do dva, imamo informacije da možemo snabdijevati naše stanovništvo i radimo na tome svakodnevno. Ali ono što bi nam moglo predstavljati problem su administrativne zabrane uvoza pšenice sa prostora Srbije i Mađarske", kaže Luka Srdić, rukovodilac tehničkog sektora proizvodnje firme "Žitoprodukt".
Da nema nikakvih zastoja u proizvodnji i da stanje nije ni blizu nestašice kažu i drugi proizvođači. U kompaniji “Plantago”, uprkos velikoj potražnji kupaca za čajevima, tvrde da bez ikakvog zastoja snabdijevaju markete i trgovinske lance širom Republike Srpske, a i dalje.
"Sve je potpuno okej što se tiče nas u Plantagu. Redovno u obavljanju svojih zadataka i poslova imamo dvomjesečne zalihe gotovih proizvoda. Osim toga, imamo zalihe repromaterijala, mi možemo da radimo, u slučaju da zatvorimo kapiju, četiri-pet mjeseci. Mi smo, što se tiče robe, da se ne sikirate. Jutros su otišle naše isporuke prema kupcima iz Sarajeva, Tuzli. Banjaluci i u Podgorici", kaže vlasnik kompanije "Plantago", Aleksandar Vukmirović.
Oglasili su se i iz Privredne komore. Kažu da su svi privredni kapaciteti Republike Srpske, posebno prehrambeni i hemijski, usmjereni na zadovoljavanje domaćeg tržišta i potreba domaćeg stanovništva. Proglašenjem vanredne situacije Privredna komora ima mogućnost da izdaje uvjerenje o “višoj sili” prema kojoj domaća privredna društva, koja imaju ugovore sa stranim kupcima o isporuci robe, neće plaćati penale za neisporučenu robu tim kupcima. Tvrde i da uprkos otežanom međunarodnom transportu prehrambenih i higijenskih artikala, trenutno nema negativnih efekata na snabdijevanje stanovništva, pogotovo u segmentu robe široke proizvodnje.