Jedva su SDS-ovci dočekali priliku da ispune želje Kristijana Šmita. Еkspresno će sprovesti njegovu odluku o obustavi finansiranja SNSD-a i Ujedinjene Srpske iz budžeta opština i gradova na čijem su čelu.
Prvi među egzekutorima Šmitove samovolje je Marinko Božović, načelnik Istočne Ilidže i član GO SDS-a.
Odluka koju je njemački turista, koji se lažno predstavlja, nametnuo prošle sedmice, juče je objavljena u Službenom glasniku BiH. Za SDS-ove načelnike i gradonačelnike je, sada bez dileme, iznad Zakona Republike Srpske.
"Što će mu biti stimulans da kaže da smo mi podijeljeni. Ja mislim da mi treba da se pridržavamo principa da je ovo nezavisna, suverena zemlja i da se odluke donose u skladu sa onim što je definisano u Ustavu i Zakonima i BiH i Republike Srpske", kaže Ljubiša Ćosić.
Upravo su SDS-ovci na svojoj koži osjetili najveću torturu OHR-a. Pa i onda kada se odluka slična ovoj Šmitovoj o SNSDu i Ujedinjenoj Srpskoj, odnosila na njih. I to su sve, čini se, zaboravili, baš kao i činjenicu da je SNSD-om predvođena Vlada Srpske, SDS-u tada pokušala da pomogne.
"I svi smo mi tražili način da im se pomogne. A kakva je osoba Marinko Božović koji se nije ni zahvalio kada se njima pomoglo, on bi se radovao kada se nekom odmogne, moram da kažem, neće se dugo radovati", kaže predsjednik US Nenad Stevandić.
Podaništvo SDSa Kristijanu Šmitu ne čudi, obzirom na to da su funkcioneri stranke nekoliko puta javno priznali da je on za njih Visoki predstavnik, i sastajali se u više navrata. U Šmitu, nakon propalih pregovora sa Trojkom i HDZ-om, sada vjerovatno vide i jedinu šansu da preotmu vlast, koju izborima ne mogu da dobiju više od 20 godina.
"Oni ne mogu da se otmu od tog zagrljaja u koji su ušli samim njegovim dolaskom i priznavanjem u momentima kada su se viđali sa njim, i sa druge strane to je nastavak kontinuiteta njihovog djelovanja protiv Republike Srpske", rekao je Mladen Ilić.
"To je i stvarni dokaz zašto su opozicione stranke još uvijek opozicija i zbog čega građani Republike Srpske ne daju legitimitet, to je dugogodišnje dodvoravanje međunarodnoj zajednici", ističe Ognjen Vukojević.
Sve i da je Šmit legitiman predstavnik međunarodne zajednice, Odluka koju je nametnuo ne bi imala nikakvu težinu. Toliko onda o onome što je odlučio neko ko je u ovoj zemlji samo turista.
"Ako mi nađete u Aneksu 10, bilo kakav odnos koji se može uspostaviti između Visokog predstavnika i političkih partija, ja ću vam na tome čestitati. Sa druge strane Kristijan Šmit nije Visoki predstavnik. Time se na još jedan način pokazuje gruba sila unutar pravnog poretka BiH. Ovdje su Zakone prekršili mnogi", rekao je savjetnik predsjednika Srpske Marko Romić.
Parlament Srpske je zaključcima osporio legitimitet Kristijana Šmita i odlučio da se njegove odluke na teritoriji Srpske ne primjenjuju. Opozicionari su i tada i od tada, sve sjednice na kojima se Srpska branila od nametnutih i nelegitimnih odluka, napuštali prije glasanja.