Zalazje

Petrovdani prolaze, a zločinci na slobodi

  • Izvor: SRNA
  • 12.07.2024. 15:01

Nema velikog pravoslavnog praznika, a da nad srpskim narodom u Podrinju u ratovima u 20. vijeku nisu počinjeni pokolji, istaknuto je danas na Zalazju kod Srebrenice gdje su obilježene 32 godine od velikog stradanja Srba na Petrovdan kada je ubijeno 69 ljudi, uglavnom civila, a 22 zarobljeno, pa ubijeno.

Članovi porodica poginulih i nestalih ogorčeni na pravosuđe kažu da su "već 32 Petrovdana, a pravde za ubijene Srbe nema" i samo vjeruju da zločince neće zaobići Božija pravda.

Ubijenima i poginulima u posljednja dva rata služen je parastos i prislužene su svijeće za pokoj duša i položeno cvijeće na spomen-obilježja.

Cvijeće su položili predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac, opštinskih organizacija porodica zarobljenih i nestalih Srebrenice i Bratunca, načelnici opština Srebrenica Mladen Grujičić i Bratunca Lazar Prodanović.

To je objava rata: Rusija žestoko odgovorila Vašingtonu

To je objava rata: Rusija žestoko odgovorila Vašingtonu

Takođe, cvijeće su položile i delegacije ovih opština i više stranačkih delegacija iz Republike Srpske, kao i delegacija Srpske radikalne stranke Srbije na čelu sa Aleksandrom Šešeljom.

Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić rekao je da srpske porodice i dalje ukazuju na nepravdu i na zločine počinjene nad srpskim narodom, da su zločini počinjeni na svim zaraćenim stranama u BiH, ali da pravosuđe i zapadni političari to ignorišu i prave se da ne znaju i ne čuju.

Grujučić smatra da Srbi neće dočekati pravdu, ne zbog starosti i umiranja, nego zato što pravdu dijele oni koji su pomagali i podržavali izvršioce kontinuiranih zločina nad Srbima 1992. i 1993. godine.

On je dodao da je tih godina samo nastavljen zločin koji su lokalni muslimani u ustaškim uniformama počinili u Drugom svjetskom ratu kada su u jednom danu ubili 105 Srba iz Zalazja.

"Srebrenica je napuštena kada je riječ o srpskim žrtvama. Niko nije osuđen za zločine nad srebreničkim Srbima u Haškom tribunalu, i to je razlog zašto ne vjerujemo u rad međunarodnog, ali i Suda BiH koji pravdu dijele selektivno", rekao je Grujičić.

Prema njegovim riječima, nedavnim donošenjem rezolucije o Srebrenici žele da Srbe ućute, prijete odgovornošću za iznošenje istine o srpskom stradanju.

Vujić: Ide stečaj Infiniti grupe, izlazimo iz medija i elektro sektora

Vujić: Ide stečaj Infiniti grupe, izlazimo iz medija i elektro sektora

"Ono se ne smije pominjati da bi u svijetu ostala nametnuta laž da su ovdje samo stradali Bošnjaci i to za sedam dana jula 1995. godine. To nije istina i treba da prenosimo na mlađe da su ovdje Srbi ginuli u tri rata od istih neprijatelja, komšija muslimana", naglasio je Grujičić.

Isidora Graorac je rekla da danas na Zalazju odaju počast stradalim mještanima koji su ubijani kod svojih kuća dok su branili svoje porodice i imovinu, nisu nikoga napadali.

"Oni nikoga nisu napadali, srpska strana u BiH je i 1992. godine i sada za mir, ali to nije htjela druga strana koja i sada poziva na osvetu i na rat, ali nažalost, međunarodna zajednica na to ne reaguje", rekla je Graorčeva.

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenica Branimir Kojić kaže da pravde za Srbe nema, a da iz Sarajeva i međunarodne zajednice pojačavaju pritiske i optužbe na srpski narod.

"Ne vjerujemo u pravosuđe BiH jer za 32 godine niko nije osuđen za masovni zločin na Petrovdan, ali ni za druge zločine počinjene nad Srbima, niti za uništavanje svih srpskih sela u ovoj opštini izuzev Liješća i Crvice na obali Drine, do kojih srećom, nisu dospjeli", pojasnio je Kojić.

Za jučerašnje obrćanje člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirevića, Kojić je rekao da taj čovjek poziva na rat dok srpski narod i vlast pozivaju i žele mir.

Dragica Lazarević je na Petrovdan ostala bez muža i dva brata, zarobljeni su na Zalazju.

"Jedan brat je nađen bez glave na smetljištu. Žalosno je ovo šta se radi srpskom narodu za koji ne postoji pravda jer niko ne odgovara za ubistva Srba. To je zakonitost i standardi koje Zapad nameće", rekla je Lazarevićeva.

Otac optužen za obljubu kćerke, prijeti mu do 15 godina zatvora

Otac optužen za obljubu kćerke, prijeti mu do 15 godina zatvora

Prije parastosa, članovi porodica poginulih, saborci, boračke i opštinske delegacije Srebrenice i Bratunca položili su cvijeće na groblju u Bratuncu, gdje je sahranjen najveći broj ubijenih, kao i na srpskim stratištima u Biljači i Sasama.

Ovim je završen memorijalni duhovno-humanitarni i kulturno-sportski program "Petrovdanski dani" koji je, povodom 32 godine od stradanja srebreničkih Srba, organizovao srebrenički Odbor za obilježavanje srpskog stradanja.

Tog tragičnog Petrovdana jake muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom ratnog komandanta u Srebrenici Nasera Orića, nastavile su sistematsko i plansko etničko čišćenje Srba u ovoj i susjenoj bratunačkoj opštini započeto u aprilu te godine. Upale su u više srpskih sela ubijajući, pljačkajući i paleći sve što su stigle.

Osim 69 poginulih na Petrovdan 1992. godine, nestalo je i zarobljeno još 22 Srbina od kojih se 10 još vode kao nestali, a veliki broj je ranjen.

Nakon mučenja i zlostavljanja u srebreničkim logorima svi su ubijeni, a posmrtne ostatke njih 10 slučajno je pronašao tim za traženje nestalih iz Tuzle 10. juna 2011. godine u Zalazju, prilikom traženja muslimanskih žrtava.

Poslije više od godinu dana, ti posmrtni ostaci su identifikovani i sahranjeni 2012. godine na Petrovdan, dva su pronađena i sahranjena ranije, a za još 10 Srba nestalih tog dana i dalje se traga. 

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: