Њемачке бензинске пумпе често мјењају цену горива. Заправо, мјењају је пребрзо, оцијенио је портал за поређење цијена бензинпреис.де.
Муњевите измјене онемогућавају информисање потрошача, навео је портал.
Критику је подржала и агенција за сузбијање картела, али је удружење оператера пумпи Фуелс анд Енергие одбацило све примједбе. Основ за притужбу је студија праћења цијене на око 14.000 пумпи од 12. до 18. маја. Пумпе сваку промјену морају да пријаве канцеларији за заштиту тржишне транспарентности.
Бензинпреис.де, преноси б92, је установио да је 11.000 пумпи барем једном промијенило цијену која је стајала мање од 15 минута, а њих 3.851 је мијењало цену и за мање од пет минута.
Тиме "обмањују потрошаче" који бирају пумпу према цијени без реалне шансе да наведену цијену и затекну када стигну. Портал је у студији позвао удружења за заштиту потрошача да упозоре оператере.
Фуелс анд Енергие, које представља и велике трговце дериватима нафте, је указало да канцеларија за заштиту тржишне транспарентности није забиљежила мањкавости у њиховом пословању.
Тржиште аутомобилског горива је потпуно транспарентно," а бензинске пумпе се "у жестокој конкуренцији боре за сваког појединачног возача аутомобила и због цијена варира," саопштило је удружење.
Међутим, федерална антикартелска агенција је на упит дпа оцјенила да "честа промјена цијене на пумпама онемогућава потрошаче да пореде податке и уштеде."
Агенција се пумпама позабавила још у априлу и установила како су током првог квартала оне у просеку цијену кориговале 22 пута дневно, а свака дванаеста је цијену мијењала више од 35 пута у 24 сата.
Високом просјеку су допринијеле поједине пумпе које су цијену мијењале и више од 50 пута на дан, дакле више од два пута на сат.
Агенција је притом указала на праксу у другим државама, попут Италије и Аустрије, које на разне начине ограничавају број промјена цијене, али за сада је изостала препорука рјешења за Њемачку.
Уз то, економисти се свађају око ефекта честе промјене цијене горива - неки то виде онако како и портал, док други оцјењују да брзе корекције на дужи рок цијену потискују наниже.