Када је возило престаро?

На шта посебно треба обратити пажњу при куповини половног аутомобила

  • 23.09.2024. 18:02

Када бирамо половно возило, сви желимо да нађемо аутомобил који је у добром стању, са што мање пређених километара и који није старији од десетак година. Једно од кључних питања при куповини половног аутомобила јесте колико пређених километара је превише, и да ли старост возила игра већу улогу од километраже.

Док неки власници брину о сваком детаљу и воде детаљну евиденцију о свим поправкама и сервисима, други чекају да им контролна табла покаже проблем прије него што уопште помисле на одржавање. Ако бирате између два возила сличног годишта, боље је узети оно које је боље одржавано, чак и ако има нешто већу километражу.

Километража није једини фактор који треба узети у обзир, али она свакако игра велику улогу. На примјер, аутомобил са 50.000 пређених километара свакако је у бољем стању од оног са 300.000. Међутим, ако су разлике у километражи мање, важно је обратити пажњу на то како је возило одржавано. Уколико претходни власник нема документацију о поправкама и одржавању, боље је избјегавати такав аутомобил, јер бисте могли купити "мачку у џаку".

Данас је лакше него икада провјерити историју аутомобила путем специјализованих портала на интернету, користећи серијски број возила. Ако постоји сумња да је аутомобил учествовао у несрећи, обавезно претражите ове изворе како бисте избјегли неугодна изненађења.

Дојава о постављеној бомби на аеродрому у Сарајеву била лажна

Дојава о постављеној бомби на аеродрому у Сарајеву била лажна

Такође, немојте штедјети на прегледу аутомобила код механичара од повјерења прије него што донесете коначну одлуку о куповини. Механичар може указати на евентуалне проблеме које ви можда нећете примјетити. С друге стране, возила која су дуго стајала, чак и ако су била гаражирана, могу захтјевати додатна улагања како би се довела у оптимално стање.

Возила која прелазе много километара по аутопуту, иако имају већу километражу, често су у бољем стању од оних која су вожена искључиво по граду. Градска вожња, са честим стајањем и малим раздаљинама, може више оштетити возило него дуге, непрекидне вожње аутопутем. 

Генерално правило при куповини половњака јесте да се тражи возило старо до 10 година, са мање од 200.000 пређених километара. Највећи проблем за половна возила није увијек велика километража, већ лоше одржавање и небрига претходних власника.

(Ауто клуб)

Пратите нас и путем Вибера

  • 11:00 Ловачки савјети (Р)

    ' Ловачки савјети (Р)

  • 11:30 Емисија: Народ прича (Р)

    Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић.

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:00 Серија: Мућке (Р) (12+)

    Серија: Мућке (Р) (12+)

  • 13:30 Топ 10 тајни и мистерија (Р)

    '' Топ 10 тајни и мистерија (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.