Руски хиперсонични балистички пројектил Орешник испаљен прошле недјеље на Дњепар имао је вишеструке бојеве главе без експлозива и причинио је ограничену материјалну штету, наводе два извора из врха украјинских власти.
Ови наводи потврђују наводе Кремља о употреби овог оружја прошлог четвртка као упозорења Западу након што су Сједињене Америчке Државе и Велика Британија омогућиле Украјини да користи њихове ракете за нападе на Русију.
Два извора су изнијела више детаља о новом оружју док западни стручњаци покушавају да сазнају више о ономе што амерички званичници називају "експерименталном ракетом средњег домета", пренио је "Реутерс".
Балистичке ракете средњег домета обично се користе за нуклеарне нападе на мете удаљене хиљадама километара. Један од извора је рекао да је ракета носила лажне бојеве главе и описао штету као "прилично малу". Други извор је навео:
"У овом случају, ракета је била без експлозива. Није било експлозија какве смо очекивали. Било је нечега, али није било велико".
Руски предсједник Владимир Путин рекао је да је удар ракетом средњег домета Орешник био успјешан тест и да је погодила мету, предузеће за производњу ракета и одбрамбену опрему у украјинском граду Дњепру.
Украјина ријетко објављује информације о ваздушним нападима на војне мете од почетка руске инвазије у фебруару 2022. године.
Путин је такође рекао да ће Русија наставити да тестира Орешник у борбеним условима и да већ има залихе спремне за употребу. Кијев је саопштио да Украјина већ ради на развоју ваздушних система за супротстављање овом оружју.
Амерички званичници наводе да Русија вјероватно посједује само неколико ових ракета, за које западни стручњаци тврде да су вјероватно изведене из балистичке ракете средњег домета "РС-26".
Изостављање експлозива из дијела ракете са топлотним штитом који носи бојеву главу, оставља простор за инструментацију, коју државе могу користити током тестирања ракетних система за мјерење перформанси, кажу стручњаци. Није јавно познато да ли су руске бојеве главе носиле такву опрему.
Пројектил "РС-26" има пријављени домет већи од 5.000 километара, иако је ракета која је погодила Украјину из руске области Астрахан прелетјела само око 700 km.
"Рекао бих да је ово невјероватно скуп начин да се изазове вјероватно не тако велика деструкција", рекао је Џефри Луис, директор Програма за неширење нуклеарног оружја Источне Азије на Центру Џејмс Мартин при Институту за међународне студије Мидлбери у Калифорнији.
(Телеграф)