Прошлог љета, жена је ухапшена на аеродрому Гетвик након што је стигла из Нигерије са веома малом дјевојчицом. Жена је раније живјела у Западном Јоркширу са супругом и дјецом, а прије него што је напустила Велику Британију, рекла је свом љекару опште праксе да је трудна, што није било истина, извештава Би-Би-Си.
Када се вратила око мјесец дана касније са бебом, ухапшена је због сумње на трговину људима. Случај, други те врсте који је Би-Би-Си пратио кроз породични суд посљедњих мјесеци, открива забрињавајући тренд за који стручњаци кажу да је повезан са бебама које се илегално уносе у Велику Британију, неке из такозваних ''фабрика беба'' у Нигерији.
''Моје бебе су увијек скривене'', рекла је Сузан свом послодавцу, тврдећи да је била трудна и до 30 мјесеци са својом претходном дјецом. Почетком јуна 2024. године, отпутовала је у Нигерију, наводно да би се тамо породила, а затим је локалној болници у Британији пријавила да се породила. Љекари су се забринули и обавијестили социјалне службе.
Након повратка у Велику Британију са дјевојчицом, коју је Би-Би-Си назвао Елеонора, Сузан је зауставила и ухапсила полиција Сасекса. Није поднијета кривична пријава, али је Сузан пуштена уз кауцију. Након хапшења, Сузан, њен супруг и дјевојчица су подвргнути ДНК тестирању. Елеонора је смјештена у хранитељску породицу.
''Ако се испостави да сам ја Елеонорина мајка, желим је одмах назад'', рекла је Сузан. Али тестови су показали да дијете нема генетску везу ни са Сузан ни са њеним супругом. Након што је затражила други тест, који је дао исти резултат, промијенила је своју причу.
Тврдила је да је прије доласка у Британију 2023. године, прошла кроз потпомогнуту оплодњу користећи донирану јајну ћелију и сперму, што би учинило ДНК тест подударајућим. Она је доставила писмо из нигеријске болнице, наводно потписано од стране директора, којим се потврђује да се тамо породила, као и документ из друге клинике који се односи на вантјелесну оплодњу.
Такође је доставила фотографије и видео записе за које тврди да је приказују у порођајној сали болнице - снимци не приказују њено лице, а један приказује голу жену са плацентом између ногу и пупчаном врпцом која је још увијек причвршћена.
''Неко се породио, али то није била Сузан''
Породични суд у Лидсу именовао је социјалну радницу Хенријету Кокер да истражи. Кокер, која има скоро 30 година искуства, радила је у заштити дјеце у Лондону прије него што се преселила у Африку.
Посјетила је клинику у којој је Сузан тврдила да је имала вантјелесну оплодњу. Тамо није било трага од Сузан - особље је рекло да је писмо лажно. Затим је обишла мјесто гдје се наводно породила, трособан стан са мрљавим зидовима и теписима. Тамо су је дочекале ''три младе тинејџерке у униформама медицинских сестара''.
Хенријета Кокер је рекла суду да су ''фабрике беба'' добро позната појава у Западној Африци и да су нигеријске власти затвориле најмање 200 таквих илегалних мјеста у посљедњих пет година. У неким од њих су биле отете дјевојчице које су силоване и присиљаване да више пута рађају. Неке су пуштене, док су друге умрле на порођају или су убијене. Није јасно одакле је беба Елеонора - доктор који је написао писмо вјерује да је дијете вјероватно добровољно предато. Кокер није успјела да сазна ко су прави родитељи.
Суђење је настављено у марту, када су Сузан, њен супруг, њен послодавац и гинеколог дали исказе. Раније је судија наложио претрес Сузаниног мобилног телефона. Пронађене су поруке упућене особи сачуваној као ''Мама бебе у Лагосу'', укључујући поруку четири недјеље прије наводног термина порођаја: ''Здраво госпођо, нисам видјела никакав болнички материјал.''
Истог дана стигао је одговор: ''Лијекови за порођај коштају 3,4 милиона. Болница кошта 170 хиљада.'' (Суд је процијенио да би у нигеријским наирама то било око 1.700 фунти и 85 фунти). Поруке су биле подешене да се аутоматски бришу, а локалне власти тврде да је то доказ договора о куповини бебе. Сузан је покушала да објасни поруке, али их је судија описао као ''немогуће за прихватање''.
Суд: Дијете је купљено
Судски службеник Вилијам Тајлер пресудио је да су Сузан и њен муж инсценирали цијелу представу како би представили да је беба рођена у Нигерији. Назвао је њихове тврдње ''фундаменталном лажи'' и рекао да су покушали да обману власти лажним документима.
Додао је да су беби нанијели ''значајну емоционалну и психолошку штету''. На завршном рочишту почетком јула, одржаном путем Тимса, Сузан и њен муж су тражили да им се Елеонору врати, тврдећи да ће је вољети колико и своју другу дјецу. Али адвокат који заступа старатеља дјевојчице рекао је да пар и даље ''не говори истину'' о томе како је беба доспјела под њихову бригу.
Судија је наредио да се Елеонора да на усвајање и дао је формалну ''изјаву о не-родитељству''. Додао је да је свјестан бола који та одлука наноси Сузан и њеном мужу. Локалне власти су саопштиле да је беба сада ''потпуно смјештена'' у хранитељској породици, да учествује у заједници и да прима неопходну медицинску његу. Када буде усвојена, добиће нови идентитет и британско држављанство, али можда никада неће сазнати ко су јој прави родитељи.
Елеонорина прича подсјећа на случај Луси, дјевојчице коју је 2023. године на аеродром у Манчестеру довео човјек који је тврдио да му је ћерка. Хенријета Кокер је рекла да је радила на најмање 12 сличних случајева и да је кријумчарење беба ''уобичајено'' ван Африке.
''Новац се размјењује за дјецу у великим размјерама'', рекла је. Британска влада је 2021. године ограничила усвајања из Нигерије због сумње на организовану трговину људима.
Неки парови су раније тврдили да су имали ''чудотворне бебе'' након вантјелесне оплодње, како је открио Би-Би-Си Африка Ај. Кокер каже да клинике нуде ''пакете'' за рођење и регистрацију дјеце, искључујући лет, за између 2.000 и 8.000 фунти, преноси Индекс.