Портпарол Министарства иностраних послова Русије

Захарова о двоструким стандардима Хашког суда: Србе понижавају, а Тачи и Весељи уживају привилегије

  • Извор: Спутник Србија
  • 15.09.2023. 08:30

Оптужене за ратне злочине на југословенском простору западњаци дијеле у двије категорије. Затвореници који припадају екстремистима тзв. Републике Косово, који су наводно „на правој страни“, уживају многе уступке и привилегије, док Србе истовремено настоје да додатно понизе, изјавила је портпарол Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова.

Како каже, свјетски медији објавили су нове доказе о двоструким стандардима међународног кривичног правосуђа који се примењују на Србе и косовске Албанце.

Према њеним ријечима, посебна пажња скренута је на услове притвора у Специјалном суду у Хагу бивших екстремиста терористичке „Ослободилачке војске Косова“, укључујући некадашњег тзв. „предсједника“ Хашима Тачија и тзв. “предсједника парламента” Кадрија Весељија.

Дипломата је истакла да је 2022. године, осморици ухапшених и оптужених за тешке злочине одобрено 880 посјета чланова породице и других лица. Она је додала да је специјални суд два пута ове године дозволио Хашиму Тачију да отпутује на КиМ из хуманитарних разлога – да би посјетио своје болесне родитеље.

„За ове оптужене створени су максимално комфорни услови – омогућено им је да користе теретану, библиотеку, новчана средства и служе се услугама посебног рачуна. Ограничења у случају кршења притворских правила су веома блага, крајња мјера је двонедељни боравак у самици, а и тада без забране телефонских разговора. Било би сјајно када би постојали јединствени стандарди за поступање по оваквим захтјевима и молбама. Али постоји и друга реалност, друге чињенице“, објаснила је Захарова на брифингу одржаном 13. септембра на маргинама Источног економског форума у Владивостоку.

Она наглашава да када је у питању однос према Србима које је осудио Међународни кривични трибунал за бившу Југославију или његов резидуални механизам, то је нешто друго.

Захарова је додала да они који издржавају казну у бројним европским земљама су у много тежој ситуацији.

„Бивши предсједник Републике Српске у саставу Босне и Херцеговине Радован Караџић, према ријечима његове кћерке, никада није успио да од управе британског затвора добије нормалну расвјету у ћелији. Бивши предсједник Републике Српске Крајине (Хрватска) Милан Мартић и генерал Војске Републике Српске Драгомир Милошевић годинама су у изолацији у естонском затвору: дозвољено им је да контактирају само са неколико других затвореника, а немају адекватну медицинску његу. Већ дуго се прича да надлежни љекари очигледно недовољно брину о стању бившег команданта Оружаних снага Републике Српске Ратка Младића“, наводи примјере дипломата.

Захарова подвлачи да све ово сугерише да оптужене за ратне злочине на југословенском простору западњаци дијеле у двије категорије. Она је објаснила да затвореници који припадају екстремистима тзв. Републике Косово, који су наводно „на правој страни“, уживају многе уступке и привилегије, док Србе истовремено настоје да додатно понизе, не дозвољавају им сусрете са најближима и не пружају им могућност да задовоље основне потребе.

„Такав приступ изазива основане сумње да ће Специјални суд у Холандији бити у стању да превазиђе неславне традиције „хашког правосуђа“; такође, тешко да ће очувати непристрасност (засад уопште не успева)“, оцијенила је портпарол.

Дипломата је закључила да је главни тест професионализма и објективности Специјалног суда процес који се тренутно одвија против представника “Ослободилачке војске Косова”, међу којима су Хашим Тачи и његови најближих саучесници.

Пратите нас и путем Вибера

  • 23:00 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм