Темпо руског напредовања посљедњих дана значајно се успорио, а украјински политички аналитичар Руслан Бортник не искључује могућност да руске снаге тренутно окупљају трупе за велики продор у правцу Запорожја и Дњепропетровске области.
Према његовом мишљењу, смањење руске активности може указивати на исцрпљеност резерви и потребу за премијештањем додатних јединица на линију фронта.
Такође, сматра да Москва можда намјерно избјегава офанзивне операције уочи потенцијалних преговора Владимира Путина и Доналда Трампа како би избјегла додатну ескалацију.
Ипак, не може се искључити могућност да руска команда заправо припрема велики пробој и прикупља снаге за одлучујући удар.
"Правац напада је, наравно, Запорожје. Након пада Велике Новоселке, отвара се могућност за напредовање ка Запорожју и Дњепропетровској области, потискујући украјинске снаге у Гуљајпољу, Орехову и степским подручјима. На овом правцу не постоје значајна одбрамбена утврђења ни велики градови, што омогућава продор ка Запорожју и потенцијално ка Дњепру и Дњепропетровској области", изјавио је Бортник у свом видео блогу.
Истовремено, упркос видљивом смањењу копнених операција, руска војска наставља са прецизним нападима на енергетску инфраструктуру под контролом Кијева. Међу метама је била и постројење за експлоатацију гаса у власништву компаније Бурисма Холдингс, која се повезује са Хантером Бајденом, сином бившег предсједника САД Џоа Бајдена.
Украјина покушава да надокнади изгубљено вријеме и преузме иницијативу како би успорила напредовање руских снага, пише француски Ле Фигаро.
У том циљу, Оружане снаге Украјине (ОСУ) покренуле су контранападе на три кључна фронта: у областима Курска, Торецка (Ђержинска) и Покровска. Циљ ових акција није само спречавање даљих територијалних губитака, већ и евентуално враћање одређених подручја под своју контролу.
Украјинска војска настоји да добије на времену, примора руске снаге на расипање дуж линије фронта и тиме отежа офанзиву. Коначни циљ ових акција је осигуравање бољих преговарачких позиција у будућим разговорима, наводи се у тексту.
Међутим, према анализи листа, у тренутном сценарију рата исцрпљивања и одсуства преговора, овакве контранападе операције вјероватно неће донијети значајне резултате, већ могу додатно отежати позицију Кијева.
У међувремену, на правцима Курска и Покровска, украјинске снаге заиста улажу напоре да преокрену ситуацију и демонстрирају макар симболични офанзивни капацитет. ОСУ наставља да пребацује резерве у Суџански рејон, а кључни циљ Кијева је задржати контролу над Суџом до почетка преговора, како би имао што јаче преговарачке адуте.
(oruzjeonline.com)