Суд у Келну забранио је двјема њемачким компанијама да своје чоколадне производе рекламирају као чоколаду из Дубаија ако не долазе из Дубаија.
Како преносе њемачки медији, судије су у два убрзана поступка одлучили да изрази "Дубаи чоколада" доводе потрошаче у заблуду.
Погођени су "Меди Фрст ГмбХ" са својим "Мискетс Дубаи Чоколат" и КЦ Трејдинг УГ који продаје чоколадицу "Елит – д Тејст оф Дубаи". Ако се забрана прекрши, директори се суочавају с казном до шест мјесеци затвора или новчаном казном до 250.000 евра, пише магазин "Феникс".
Судије су своју одлуку образложиле тиме да би просјечни потрошач из назива производа закључио да је чоколада произведена у Дубаију. Описи на енглеском језику и рекламне такође су појачале овај утисак. Мала напомена "Поријекло: Турска" на полеђини паковања није довољна да исправи ову погрешну информацију.
Тужбу је покренула компанија "МБГ Интернешнал Премиум Брендс ГмбХ" из Падерборна, која је ексклузивни увозник “Хабиби бара” из Дубаија у Њемачку. Компанија се ослања на закон о заштитним знаковима који забрањује коришћење географских ознака ако производи не потичу из наведене регије.
Пресуде би могле да имају далекосежне посљедице за тржиште. Од почетка овог чоколадног тренда бројни произвођачи су на тржиште изнели властите верзије чоколада "из Дубаија" које се често производе у Њемачкој или Турској. МБГ већ разматра сљедеће правне радње против других пружатеља услуга.
Увозник Андреас Вилмерс, који тврди да службено извози чоколаду "Фекс" из Дубаија, такође је упозорио дисконте Лидл и Алди као и произвођача чоколаде Линт због наводног обмањујућег оглашавања.
Кристијан Шварц, адвокат специјалиста за право интелектуалног власништва, истиче да су одлуке из Келна одлуке које се доносе од случаја до случаја.
Други судови су могли да дођу до другачијег правног становишта и тумаче термин "Дубаи чоколада" као назив за одређену врсту чоколаде – слично као што се зове бечка шницла. Одлуке су донијете у журном поступку без усмене расправе, а главне расправе су још у току, пишу њемачки медији.