Зимбабве се поново бори с пошасти која је требала бити под контролом. Према писању британског ''Гардијана'', број случајева маларије у тој земљи током 2025. нагло је порастао на готово 120.000, док је 334 људи изгубило живот, што представља утростручење смртности у односу на исти период прошле године.
Узрок је повлачење помоћи Сједињених Америчких Држава, посебно средстава која су стизала путем Програма предсједника САД-а за борбу против маларије (ПМИ). Та средства су годинама осигуравала превенцију, дистрибуцију заштитних мрежа, терапију и истраживања. Али од почетка 2025, Трампова администрација повукла је готово половину укупне помоћи, преноси Гардијан.
Умире систем помоћи
Посебно је погођен истраживачки програм Зенто на Афричком Универзитету у Мутареу, који је био кључан партнер државном систему надзора и превенције маларије. Без тог надзора, број избијања епидемије скочио је са 1 на чак 115 у годину дана. У прва четири мјесеца ове године, случајеви су порасли за 180 посто, а број смртних исхода за 21 посто.
Организације попут Светске здравстбене организације, Малариа Конзорцијума и Амреф Хелт Африка упозоравају да је Зимбабве само почетак озбиљнијег тренда – и да би, уколико се овакви резови наставе, до 2030. могло бити између 1,8 и 2,5 милиона додатних смртних случајева годишње на афричком континенту.
УСАИД је до сада био водећи финансијер борбе против маларије у Африци, али се након политичке промјене смањује скоро 47 посто фондова. Дистрибуција 600.000 мрежа за заштиту од комараца је обустављена, лијекова и дијагностичких средстава недостаје, а болнице су преоптерећене и кадром и капацитетима.
Зависност од донација
''Морамо смањити зависност од донација и озбиљно уложити у властите здравствене системе'', упозорио је бивши министар здравства Зимбабвеа др Хенри Мадзорера.
Влада у Харареу покушава мобилизовати додатна средства из буџета и хитно апелује на међународне донаторе. Но, здравствени радници на терену упозоравају – без системске реконструкције и стабилног финансирања, Зимбабвеу пријети не само епидемија маларије, него и ланчани колапс јавног здравства.
''Маларија је само почетак. Повлачење помоћи не гаси само лампице у лабораторијама – гаси наду у опстанак цијелих здравствених система'', упозорава Гардијан.