Зимбабве

Више од 120.000 заражених маларијом: Смртност три пута већа него прошле године

  • 19.07.2025. 12:12

Зимбабве се поново бори с пошасти која је требала бити под контролом. Према писању британског ''Гардијана'', број случајева маларије у тој земљи током 2025. нагло је порастао на готово 120.000, док је 334 људи изгубило живот, што представља утростручење смртности у односу на исти период прошле године.

Узрок је повлачење помоћи Сједињених Америчких Држава, посебно средстава која су стизала путем Програма предсједника САД-а за борбу против маларије (ПМИ). Та средства су годинама осигуравала превенцију, дистрибуцију заштитних мрежа, терапију и истраживања. Али од почетка 2025, Трампова администрација повукла је готово половину укупне помоћи, преноси Гардијан.

Приведен помоћник директора канцеларије за КиМ због изјаве након помена жртвама

Приведен помоћник директора канцеларије за КиМ због изјаве након помена жртвама

Умире систем помоћи

Посебно је погођен истраживачки програм Зенто на Афричком Универзитету у Мутареу, који је био кључан партнер државном систему надзора и превенције маларије. Без тог надзора, број избијања епидемије скочио је са 1 на чак 115 у годину дана. У прва четири мјесеца ове године, случајеви су порасли за 180 посто, а број смртних исхода за 21 посто.

Организације попут Светске здравстбене организације, Малариа Конзорцијума и Амреф Хелт Африка упозоравају да је Зимбабве само почетак озбиљнијег тренда – и да би, уколико се овакви резови наставе, до 2030. могло бити између 1,8 и 2,5 милиона додатних смртних случајева годишње на афричком континенту.

УСАИД је до сада био водећи финансијер борбе против маларије у Африци, али се након политичке промјене смањује скоро 47 посто фондова. Дистрибуција 600.000 мрежа за заштиту од комараца је обустављена, лијекова и дијагностичких средстава недостаје, а болнице су преоптерећене и кадром и капацитетима.

Дјевојка покушала да спаси маче, па се попела на дрво

Дјевојка покушала да спаси маче, па се попела на дрво

Зависност од донација

''Морамо смањити зависност од донација и озбиљно уложити у властите здравствене системе'', упозорио је бивши министар здравства Зимбабвеа др Хенри Мадзорера.

Влада у Харареу покушава мобилизовати додатна средства из буџета и хитно апелује на међународне донаторе. Но, здравствени радници на терену упозоравају – без системске реконструкције и стабилног финансирања, Зимбабвеу пријети не само епидемија маларије, него и ланчани колапс јавног здравства.

''Маларија је само почетак. Повлачење помоћи не гаси само лампице у лабораторијама – гаси наду у опстанак цијелих здравствених система'', упозорава Гардијан. 

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: