Велики пожар који је захватио подручје Ллеиде у Каталонији донио је са собом и један природни феномен тзв. ватреног облака, односно пирокумулуса.
Према писању шпанских медија, пожар се ширио брзином од 28 километара на сат, а његово брзо ширење проузроковало је врло суво вријеме, али и формирање пирокумулуса који је узрокован атмосферском нестабилношћу.
"Инцидент се догодио под 'врло нестабилним атмосферским условима', што је довело до формирања ових облака, који понекад израњају из дима пожара и изазивају њихово ширење", рекао је професор шумарског инжењерства Виктор Реско де Диос.
Према његовом објашњењу, када ватрени стуб носи толико енергије, способан је за кондензацију када достигне горње слојеве, што је посебно вјероватно у условима атмосферске нестабилности и што је узроковало његово тако брзо ширење.
"Пирокумулус дјелује попут локомотиве, односно претвара топлотну енергију у кинетичку енергију, вуче ватру напријед и умножава њену брзину. Формирање ватреног облака или пирокумулуса је као прелазак са ватре која загријава камин на ватру која загријава мотор локомотиве", објаснио је.
Овакви облаци, како истиче, изазивају пожаре шесте генерације.
"Њихова брзина је невјероватна и емитују толико енергије да је у тим условима најбоље што треба учинити јесте осигурати сигурност особља и мало више од тога", упозорио је стручњак, преноси Кликс.