Jedanaest dana nakon razornoga zemljotresa koji je pogodio Tursku i Siriju usmrtivši više od 43.000 ljudi, međunarodne humanitarne agencije snažnije se angažuju na pomoći milionima beskućnika, od kojih mnogi spavaju u šatorima, džamijama, školama ili automobilima.
U četvrtak su iz ruševina u Turskoj izvučene žive dvije osobe, ali takvi su ishodi postali sve rjeđi kako vrijeme odmiče. Među stanovništvom prevladava gnjev, a nada postepeno umire.
Zemljotres je, kako su u petak saopštili lokalni zvaničnici, u južnoj Turskoj usmrtio najmanje 38.044 ljudi, a vlasti susjedne Sirije izvještavaju o 5800 mrtvih. Osim spašavanja, u toku je čišćenje ruševina te sanacija zgrada. Neke od njih su toliko oštećene da su jako opasne po okolno stanovništvo. Turski medij Sabah objavio je jednu takvu snimku.
Kako pišu, radnik na bageru Vedat Yildrim, radio je na jednoj takvoj zgradi na području Antakije. Zgrada se potom počela urušavati, a čovjek je pobjegao u zadnji čas. "Kada sam shvatio da će se zgrada srušiti, odmah sam iskočio iz bagera i počeo trčati. Odjednom se prašina digla na sve strane. Nisam znao gdje da pobjegnem", rekao je za turski NTV.
ÖLÜMDEN SANİYELERLE KURTULDU#Antakya’da enkaz bölgesinde çalışma yapan iş makinasının operatörü Vedat Yıldırım, binanın yıkılacağını anlayınca saniyeler içerisinde kendini dışarıya atmayı başardı. #deprem pic.twitter.com/ezU4qeuDH8
— Sabah (@sabah) February 16, 2023