Шта је порука фотографије коју је 47. амерички предсједник одабрао да га званично представља током другог мандата.
У понедјељак у подне у свим америчким јавним институцијама и амбасадама широм свијета службеници ће скинути портрет Џозефа Бајдена и замијенити га портретом Доналда Трампа, који ће државу водити до јануара 2029.
Тај портрет биће крајње неуобичајен, умјесто срдачног осмијеха предсједника Бајдена, па и самог Трампа из 2017, са слике ће их гледати продоран поглед, испод ока, полунамрштеног човјека који нам поручује да није сасвим сигуран да треба да нам вјерује.
Или мисли да смо му нешто дужни. Или је љут.
Никада портрет једног предсједника није изазвао толико дебате, обично се ради о тривијалним пи-ар сликама, пажљиво ретушираним и прије тога снимљеним у идеалним условима, тако да сваки детаљ на њима буде савршен. И да порука буде једноставна и добродушна – ја сам вам пријатељ.
Доналд Трамп не гледа у пријатеља.
Свако ко је пратио Трампа посљедњих година одмах ће се сјетити одакле му је овај поглед познат.
Поза је готово идентична оној коју је сликао полицијски службеник округа Фултон код Атланте у Џорџији 23. августа 2023, када се Трамп добровољно „предао“ властима због оптужби да је прекршио закон својим дјеловањем у намјери да покаже да су избори које је изгубио три године раније били намјештени.
Био је први предсједник САД који је приведен.
Та полицијска фотографија, уз поруку „нема предаје“, умјесто да сахрани Трампову политичку каријеру дала је снажан вјетар у леђа његовој кампањи да би, на крају, надмоћно побиједио Камалу Харис у новембру 2024.
Трамп је одлучио да читав свијет, а највише своје суграђане, током свог мандата подсјећа на тај тренутак, на моменат када се мислило да је најслабији.
Професионални фотографи, психолози и политички аналитичари бацили су се на анализирање.
Фотографи су уочили да је Трамп сликан тако да му светло долази одоздо, што његове очи чини већим, а његов продоран поглед још више истиче. Пробија кроз објектив, рекао је један од фотографа који је раније сликао америчке предсједнике.
Једина разлика између двије фотографије је у боји кравате, у полицији је носио црвену, док на званичној фотографији има плаву.
Гдје год да се нађемо у свијету, у канцеларији неког америчког званичника, нећемо моћи да игноришемо тог човјека који нам са зида поручује да мотри на нас.
(РТС)