Предсједник САД Доналд Трамп потписао је извршну уредбу којом се санкционише Међународни кривични суд у Хагу, оптужујући га за "нелегитимне и неосноване акције усмјерене на Америку и нашег блиског савезника Израела".
Ова мјера поставља финансијска и визна ограничења за појединце и њихове породице који помажу у истрагама МКС-а америчких држављана или савезника. Трамп је ту мјеру потписао док је израелски премијер Бењамин Нетањаху био у појсети Вашингтону.
Прошлог новембра, МКС је издао налог за хапшење Нетањахуа због наводних ратних злочина у Гази, што Израел негира. ICC је такође издао налог за командантом Хамаса.
Холандија, која је домаћин суда, рекла је да "жали" због Трамповог налога.
"Рад суда је од суштинског значаја у борби против некажњивости", рекао је холандски министар спољних послова Каспар Велдкамп на друштвеној мрежи "X".
Меморандум Бијеле куће који је кружио у четвртак оптужује Међународни кривични суд са сједиштем у Хагу да ствара "срамну моралну еквивалентност" између Хамаса и Израела издавањем налога у исто вријеме.
У Трамповој извршној наредби наводи се да су недавне акције МКС-а "поставиле опасан преседан" који је угрозио Американце излажући их "узнемиравању, злостављању и могућем хапшењу".
"Ово злонамерно понашање заузврат пријети да наруши суверенитет Сједињених Држава и подрива критичну националну безбједност и спољнополитички рад владе Сједињених Држава и наших савезника, укључујући Израел", наводи се у наредби.
Међународни кривични суд: Шта је и шта ради?
САД нису члан МКС-а и више пута су одбациле било какву надлежност тог тијела над америчким званичницима или грађанима.
Бијела кућа је оптужила Међународни кривични суд да ограничава право Израела на самоодбрану, игноришући Иран и антиизраелске групе.
Током свог првог мандата, Трамп је увео санкције званичницима МКС-а који су истраживали да ли су америчке снаге починиле ратне злочине у Авганистану. Те санкције је укинула администрација предсједника Џоа Бајдена. Прошлог мјесеца, Представнички дом САД гласао је за санкционисање МКС-а, али је предлог закона пропао у Сенату.
Више од 120 земаља су чланови суда, укључујући многе европске нације, али САД ни Израел нису. МКС је крајња инстанца и треба да интервенише само када националне власти не могу или не желе да кривично гоне.
Трампова извршна наредба каже да су "обје нације (САД и Израел) успјешне демократије са војскама које се стриктно придржавају закона рата".
Током посљедњих седмица на функцији, предсједник Бајден је такође критиковао налог МКС-а за Нетањахуом, назвавши тај потез "нечувеним" и рекавши да нема еквивалентности између Израела и Хамаса.
Трампово потписивање његове најновије извршне наредбе услиједило је након његове најаве током заједничке конференције за новинаре са израелским премијером у уторак о плану да САД "преузму" Газу, преселе палестинско становништво и претворе територију у "Блискоисточну ривијеру".
Након што су арапски лидери и УН осудили ту идеју, амерички предсједник је то поновио на својој платформи за друштвене мреже Truth Социал у четвртак.
"Израел би по завршетку борби предао појас Газе Сједињеним Државама", написао је Трамп, мислећи на рат између Израела и Хамаса који је тренутно под прекидом ватре.
Он је поновио да ће план укључивати пресељење Палестинаца и да неће бити распоређени амерички војници.
Његов пост није јасно дао до знања да ли ће два милиона становника палестинске територије бити позвани да се врате, остављајући званичнике да се труде да објасне.
Секретар за штампу Бијеле куће Каролин Ливит рекла је у сриједу да би свако расељавање било привремено. Државни секретар Марко Рубио рекао је да ће Газани отићи на "привремени" период док се реконструкција одвија.
Нетанјаху је похвалио Трампов "изванредан" план да поново направи Газу.
Израелски министар одбране Израел Кац наредио је у четвртак војсци да се припреми за "добровољни одлазак" становника Газе. Он је рекао да ће план укључивати одласке копном, морем и ваздухом.
Трамп је потписао наредбу док је Нетањаху наставио посјету Вашингтону, сусревши се са посланицима из републиканске и демократске странке на Капитол Хилу, преноси Телеграф.