Амерички милијардер и шеф новог Одјељења за владину ефикасност Илон Маск изјавио је данас да је Национални фонд за демократију (НЕД) препун корупције.
"Изузетно забрињавајуће. НЕД је препун корупције. Шта се овде дешава", објавио је Маск на мрежи Икс, коментаришући информацију да се сенатор Тод Јанг недавно придружио овој организацији, оцјењујући то као сукоб интереса, преноси "Спутњик".
Маск се такође сложио и да УСАИД и НЕД директно одговорају Комитету за спољне послове Представничког дома и Одбору за спољне послове Сената, сматрајући да су непходна саслушања и разговори са свима који су запослени у обе ове организације.
Маск најавио ликвидацију Агенције за међународни развој САД
Маск је објавио да се амерички предсједник Доналд Трамп сложио да Агенција за мeђународни развој САД треба да буде угашена.
"Што се тиче ствари УСАИД-а, детаљно сам разговарао о томе са (предсједником) и он се сложио да га затворимо", поручио је Маск на Иксу, преноси Си-Ен-Ен.
"Тренутно спроводимо ликвидацију УСАИД-а. Ово није трула јабука, већ гомила црва. Јабуке нема, тако да се морамо ријешити свега", нагласио је Маск.
Бијела кућа није одмах коментарисала Маскову објаву. Трамп је, међутим, у недјељу изјавио да Маск "добро ради" и критиковао је УСАИД, рекавши да га води "гомила радикалних лудака" и да се агенцијом лоше управља.
Такође је рекао и да ће избацити "лудаке" из те агенције прије него што се донесе одлука о њеној будућности али није експлицитно потврдио да планира затварање агенције без учествовања Конгреса.
Трамп је у недјељу похвалио шефа Одјељења за владину ефикасност (ДОГЕ) Маска због тога што је суспендовао два највиша безбједносна званичника УСАИД-а након што су покушали да спрече ДОГЕ да приступи системима те агенције, пренио је амерички портал "Хил".
Шта је НЕД?
Национална задужбина за демократију (National Endowment for Democracy), познатија као НЕД, основан је 1983. на иницијативу тадашњег предсједника САД Роналда Регана, са циљем "неговања демократске инфраструктуре – система слободне штампе, синдиката, политичких партија и универзитета", како је то дефинисао сам Реган.
Главни финансијер НЕД-а је амерички Конгрес, а сама организација је након оснивања преузела поједине надлежности од ЦИА, са којом до данас сарађује.
Како се наводи у извјештају кинеског Министарства спољних послова, та организација се дуго бавила поткопавањем влада у другим земљама, мијешањем у унутрашње послове, подстицањем подјела и конфронтације, заваравањем јавног мњења и вршењем идеолошке инфилтрације, све под изговором "промовисања демократије".
Према подацима са сајта америчке владе о трошењу буџетских средстава, од 2020. до 2023. НЕД је добио око 1,2 милијарде долара. Сваке године НЕД одобри више од 2.000 грантова за невладине организације у више од 100 земаља свијета, међу којима је и Србија.