Предсједник САД Доналд Трамп заклео се да ће "реновирати и отворити Алкатраз", најозлоглашенији затвор на свијету, а како би се "обрачунао са насилним криминалцима и илегалним мигрантима". Алкатраз је острвски затвор у заливу Сан Франциска који је затворен више од 60 година.
Он је у објави на друштвеним мрежама навео да ће поново отворити Алкатраз који ће служити као симбол права, реда и правде. Трамп је наредио Управи за извршење кривичних санкција да са Министарством правде, ФБИ и Агенцији за националну безбједност да поново отворе знатно проширени и обновљени Алкатраз.
Рекао је да ће озлоглашени објекат, у којем је некада био чувени гангстер Ал Капоне, служити као "смјештај за најсуровије и најнасилније америчке преступнике“.
"Предуго је Америка била мучена злобним, насилним и вишеструким криминалцима, талогом друштва, који никада неће допринијети ничему осим биједе и патње. Када смо били озбиљнија нација, у прошлим временима, нисмо оклијевали да затворимо најопасније криминалце и држимо их далеко од свакога коме би могли да науде. Тако би требало да буде", навео је Трамп.
Он је казао да Сједињене Америчке Државе "више неће толерисати серијске криминалце који шире прљавштину, крвопролиће и хаос" на улицама.
"Зато данас наређујем Заводу за затворе, заједно са Министарством правде, ФБИ и Службом за националну безбједност, да поново отвори знатно проширени и обновљени Алкатраз, како би се смјестили најсуровији и најнасилнији амерички криминалци. Више нећемо бити таоци криминалаца, насилника и судија који се плаше да раде свој посао и омогуће нам да уклонимо криминалце који су илегално ушли у нашу земљу", казао је Трамп.
Подсјетимо, Алкатраз је био максимално безбједни савезни затвор који се налазио на острву близу Сан Франциска, а затворен је 1963. године након 29 година рада. Упркос томе што је имао бројне злогласне затворенике, затвор је стекао глобалну славу захваљујући филму The Rock из 1996. године, у којем су глумили Шон Конери и Николас Кејџ.
Један од кључних фактора у одлуци да се затвор трајно затвори био је трошак рестаурације и одржавања. Биро за затворе је тада навео да би само одржавање врата затвора коштало између 3 и 5 милиона долара.
"Та цифра није укључивала дневне оперативне трошкове - Алкатраз је био готово три пута скупљи за управљање него било који други савезни затвор (1959. године, дневни трошак по затворенику у Алкатразу био је 10,10 долара, док је у УСП Атланта износио 3,00 долара),“ рекао је портпарол бироа у то вријеме.
Главни трошак био је због тога што је Алкатраз на острву и сви добављачи су до њега морали да робу довозе бродовима.
"Острво није имало извор свјеже воде, па је скоро милион галона воде морало бити достављено бродом сваких недјељу дана", рекао је портпарол додајући да је Савезна влада закључила да је економичније изградити нови затвор него одржавати Алкатраз у функцији.
Након објаве о његовом затварању, које је потписао амерички министар правде Роберт Кенеди, број затвореника на Алкатразу полако је опао, а затвореници су распоређени у друге савезне затворе.
Док је радио, у Алкатразу је било смјештено 1.576 затвореника, а затвор је био познат по својим примитивним условима.
У недјељу, портпарол Бироа за затворе изјавио је да ће агенција "поштовати све предсједничке наредбе".
Почетком јануара, Трампов син, Доналд Трамп Џуниор, подијелио је пост на мрежи Икс сугеришући да би Алкатраз требало поново отворити, што је покренуло теорије да он стоји иза најновијег предсједничког предлога.
"Ово је сјајна идеја", рекао је у одговору на најаву Трампа да ће најопасније криминалце послати на Гвантанамо. "Можда би требало да отворимо и Алкатраз?,” додао је.
Иначе, прије него што је Алкатраз трајно затворен, било је укупно 14 различитих бјекстава у којима је учествовало 36 затвореника. Према извјештајима, 23 затвореника су ухваћена, шест је убијено током покушаја бјекства, двојица су се утопила, а пет није никада пронађено.
Године 1972, Алкатраз је додат у новоотворени Golden Gate National Recreation Area и отворен за јавност 1973. године као историјски споменик. Данас бивши затвор дочекује више од 1,5 милиона посјетилаца сваке године.
Улазнице се готово сваки дан распродају, понекад и недјељама унапријед, за аудио туре кроз главни блок ћелија и рекреациони простор, плус могућност да се прошетате кроз вртове острва и рушевне зграде.
(Телеграф)